Yabancıya konut satışında İstanbul’u geçti

Yabancıya konut satışında zirveden inmeyen İstanbul, temmuz ayında yerini Antalya’ya bıraktı. Böylelikle Antalya ilk kez yabancıya en çok konutun satıldığı il oldu.

TÜİK verilerine göre, Türkiye genelinde konut satışları Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %12,9 azalarak 93 bin 902 oldu. Konut satışlarında İstanbul 14 bin 350 konut satışı ve %15,3 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u 7 bin 417 konut satışı ve %7,9 pay ile Ankara, 4 bin 868 konut satışı ve %5,2 pay ile İzmir izledi.

Konut satış sayısının en az olduğu iller sırasıyla 31 konut ile Hakkari ve Ardahan, 49 konut ile Şırnak oldu.

Temmuz ayında Antalya zirvede

Yabancılara yapılan konut satışları Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %12,4 azalarak 3 bin 939 oldu. Temmuz ayında toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı %4,2 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında ilk sırayı bin 421 konut satışı ile Antalya aldı.

Antalya’yı sırasıyla bin 154 konut satışı ile İstanbul ve 289 konut satışı ile Mersin izledi.

Yabancılara yapılan konut satışları Ocak-Temmuz döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %57,4 artarak 39 bin 322 oldu.

 

En çok satışı Rusya Federasyonu vatandaşlarına yapıldı

Temmuz ayında Rusya Federasyonu vatandaşları Türkiye’den bin 28 konut satın aldı. Rusya Federasyonu vatandaşlarını sırasıyla 431 konut ile İran, 380 konut ile Irak vatandaşları izledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İran, Irak gibi ülkelerin vatandaşlarının gayrimenkul ilgisinin yanında bu yılın şubat ayında Ukrayna-Rusya savaşının başlamasıyla birlikte bu Rusların ve Ukraynalıların da Türkiye’deki konut alımları hızlanmıştı.                          Yabancıya konut satışında