Ankara’nın en iyi 3 fırını

Eşsiz pazar sofralarının olmazsa olmazı dumanı üzerinde sıcacık bir ekmek, çıtırtısı ile cezbeden yerken arkadan gelen pekmez tadının eksikliğini hissettirmeyen tazecik bir simittir ya da…                      Ankara’nın en iyi

Gerçek bir Türk kahvaltısının imza niteliğini taşıyan taze fırın ürünleri hala hakkıyla yapan, Ankara’nın bana göre en iyi 3 fırınını sizler için araştırdım! Afiyetler olsun!

Hazar Unlu Mamüller

Hazar Unlu Mamüller

Merkezi Alacaatlı yolu üzerinde bulunan Hazar Unlu Mamülleri’nin bana göre en güzel servis veren ve tatları ile asla üzmeyen şubesi Ümitköy’ün içinde yer alan yeri. Şu ana kadar denediğim hiç bir üründe beni pişman etmeyen fırının, bana göre en iyileri arasında Mısır Ekmeği, bol susamlı Tahinli Çöreği, kıyır kıyır el açması, pastane reyonundaki Klasik Ekler ve nadir bulunan Sütlü Nuriye Tatlısı yer alıyor. Tüm bunlara ek olarak, son yıllarda gramajın düşmesi ile içi boşalan klasik ekmeği hala çocukluğumdaki gibi lezzetli, taze ve hakkını vererek yaptıklarının altını çizek isterim. Ekmek çeşitliliğini günün her saatinde koruyan fırında, aynı zamanda Ankara’nın yakın çevresinden gelen yöresel lezzetlere ulaşmak da mümkün!

  • Adres: Çayyolu Mah., 2432. Cad., No:142/1  Çankaya/Ankara
  • Telefon: +90 312 235 00 45
  • Instagram: @hazarunlumamuller
Nimet Fırını

Nimet Fırını

Ayrancı ya da Tunalı tarafında yaşayıp da meşhur Nimet Fırını’nı bilmeyen yoktur elbet! Öğrenciliğimde, civardaki arkadaşlarımı ziyarete gittiğimde, en sevdiğim şey sabahları her daim kalabalık olan fırının önünde sıraya girip şansıma en sıcak ne bulacağım acaba diye heyecanlanmaktı! Nimet Fırın’da benim favorilerim arasında Ankara Simiti ve Tereyağlı Simit, Çiçek Ekmek, Elmalı Anne Kurabiyesi ve Bol Çikolatalı Kurabiye yer alıyor. Namı bulunduğu semti aşan Nimet Fırını’nın bir takım ürünlerini paketli olarak çeşitli yerel ve ulusal marketlerde bulmak da artık mümkün. Bu paketliler arasındaki favorilerim ise Zeytinyağlı, Chialı, Keten Tohumlu Tam Buğday Ekmekleri yer alıyor.

  • Adres: Remzi Oğuz Arık, Güvenlik Cd. 79/A, 06680 Çankaya/Ankara
  • Telefon: (0312) 426 21 06
  • Instagram: @nimetfiriniankara
Savarona Simit Fırını

Savarona Simit Fırını

Ümitköy’de Osmanağa Konakları’nda yer alan Savarona Simit Fırını radarıma yakın zamanda takılsa da, kısa sürede, haftanın bir günü rutin olarak kahvaltımıza dahil ettiğimiz bir yer oldu. Bir İzmirli olarak Boyoz konusunda hassas olmama rağmen, bana göre pek çok İzmir fırınınında daha başarılı Boyoz çıkaran fırında, bu eşsiz tattan faydalanmak için sabahın erken saatlerinde ziyaret etmeniz şart! Zira tek tepsi üretilen ürünler bilenler tarafından kısa sürede tüketiliyor. Bunun dışında Ankara Simiti, İzmir Bombası, Ay Çöreği benim diğer favorilerim arasında yer alıyor. Sahipleri İzmirli olduğu için Savarona’nın kalbimdeki yeri ayrı olsa da, güler yüzlü çalışanları ile de sabah sohbeti için gidip güzel bir sohbet ile güne başlamak bile pek hoş!

  • Adres: Osmanağa Konakları 2494/3 sok.No/8 Ümitköy Çankaya/Ankara
  • Instagram: @savaronasimitcafe