II. çeyrekte kaç Rusya vatandaşı yurt dışına çıktı?

II. çeyrekte kaç Rusya vatandaşı yurt dışına çıktı? 2022 yılının II. çeyreğinde (Nisan – Haziran) 3 ayda 5 milyon Rusya vatandaşı yurt dışına çıktı.

Federal Güvenlik Servisi FSB’nin sınır gümrük kayıtlarına göre, 2022 yılının Nisan – Haziran döneminde 4.9 milyon Rusya vatandaşı yurt dışına çıktı.

Bu rakam, bu yılın ilk çeyreğinden %28, 2021 yılının aynı çeyreğinden %21 daha fazla.

Diğer yandan “dost olmayan” devletlere yapılan seyahatlerin sayısında keskin düşüş yaşandı.  II. çeyrekte kaç Rusya vatandaşı yurt dışına çıktı?

ABD’YE SEYAHAT SAYISI: 39

Örneğin, Federal Güvenlik Servisi (FSB) istatistiklerine göre, geçen yılın ikinci çeyreğinde 36 bin 700 olan ABD’ye seyahat sayısı bu yıl sadece 39 olarak saptandı.

Rusya vatandaşlarının başta Kazakistan, Ermenistan ve Gürcistan olmak üzere diğer eski Sovyet ülkelerine seyahatleri önemli ölçüde arttı.

2022 yılının ikinci çeyreğinde Kazakistan’a yapılan ziyaretlerin sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 2.9 kat (568 bin), Ermenistan’a 1.5 kat (180 bin) ve Gürcistan’a 15 kat (163 bin) arttı.

Bu ülkelerin yanı sıra Özbekistan ve Ermenistan gibi ülkelere uluslararası banka kredi kartları almak için yapılan geziler patladı.

Turkrus.com’un RBC’den aktardığı habere göre; 2022 yılının ikinci çeyreğinde Türkiye’ye seyahat eden Rusya vatandaşlarının sayısı, 2021 yılının aynı dönemine göre üç katına çıkarak 1 milyon 30 bine ulaştı.

Türkiye, seyahat eden Rus sayısı bakımından Abhazya’dan sonra ikinci sırada yer alıyor.

Turizm amaçlı Türkiye’ye yapılan gezilerin sayısı Nisan – Haziran 2022 döneminde üç katına çıkarak 788 bine yükseldi.