KKTC için havayolu firması projesi durdu

Last Updated on 10 Ekim 2022 by Turizm Günlüğü

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kendine ait havayolu şirketi kurulması için başlatılan çalışmalar, hükümet ortakları arasındaki ayrılık nedeniyle fiyaskoyla sonuçlandı. Bakan Arıklı, el sıkıştıkları firmanın ihaleden çekildiğini açıkladı.

Eylül ayında Bakanlar Kurulu’nca kurulmasına karar verilen milli havayolu şirketi, ortaklar arasında yaşanan çatlak nedeniyle iptal oldu.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, yeni havayolu ile ilgili firmanın ihaleden çekilme kararı aldığını açıkladı.

Ada TV’de Seher Güraslan’a konuşan Bakan Arıklı, “Rusya’nın en büyük tur operatörü olan bu firma 2-3 ay önce geldi, projelerini ortaya koydu, bir mutabakat metni çıktı. Hedefleri kendi havayolları ile KKTC’ye en az 250- 300 bin turist getirmek. Bu firmaya kırmızı halı sermek gerekirken bu insanları kaçırmak için el birliğiyle gayret gösterdiğinizde elinize ne geçecek?” dedi.

Arıklı, tepkisini şu sözlerle sürdürdü: “Yeni havayolu zaruri bir ihtiyaçtır. Ulaştırma Bakanı olarak, bilet fiyatları bu kadar yüksek iken, turist ve öğrenci gelemiyor iken, herkesin canı yanarken bir havayolu şirketi kurmak için adım atmam, rekabet ortamı oluşturmak benim en doğal görevim ve hakkımdır. Bunları yapamayacaksam ben neden Ulaştırma Bakanıyım?

Bakan Arıklı’nın işaret ettiği firma Anex Tour bünyesindeki MGA (Mavi Gök Havacılık) firmasıydı.

BUGÜNE NASIL GELİNDİ?

Bakanlar Kurulu, 20 Eylül’de milli havayolu şirketinin kurulması kararı almış, 21 Eylül’de Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, şirketin kurulması için Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı’nı yetkili kılmıştı. (myk / mykibris.com)