Hemen geleceğim…

Hemen geleceğim
Ofisiniz her neredeyse, kapısına ‘Hemen Geleceğim’ levhası asın ve Dünya’ya acılan pencerenin önündeki yerinizi alın.

Last Updated on 17 Kasım 2022 by Yaşar Çelik

Ülkelerin turizm tanıtımları ve hizmet faaliyetlerinin temel taşını oluşturan ‘Bir kaç Doğru’ üzerine inşa edilmiş yönetim kültürleri, sektördeki değişimci ve gelişimci eğilim ile dar alanlara sıkışıp kalmış fikirler, birkaç yüz kelimeden oluşan ifade kısıtlığı, hüzün ve mutsuzluğun dışarıya yansımış yüz ifadesi, anti-sosyal yaklaşım biçimi ile etiketlenmiş kimliklerin turizm ve hizmet sektöründe varlıklarını sürdürebilmesi artık mümkün değildir.

Mesleki tecrübelerin ‘Hemen şimdi’ değil, zaman içerisinde kazanılacağı, uygulama metotların ise ‘Dene-Yanıl’dan’ ziyade, ‘Test edilmiş ve onaylanmış’ kriterleri arasından seçilmesi ve esas alınmasında yarar var.

Uygulama metotlarından çıkacak sonuç ise adeta yemeğin kıvamını oluşturacak nitelikte. Kısacası baharat, tuz, uygun nitelikli ürün ve kıvamında pişirilecek olan yemeğin lezzeti ile eş değer bir durum. Birinin az, diğerinin orta, sonuncusunun ise çok olması durumunda, karışımların lezzetin sonucunu etkileyeceği kesin.

‘Her şeyi Ben Bilirim’ ve başkalarının fikirlerine saygı göstermeyen bir duruş ile ‘Business’ yapıyoruz demek, turizm ve hizmet sektöründe artık geçerliliğini yitirdi. Oysa sektörün tüm hizmet birimlerine mümkün olduğunca uyum sağlamak, karşımızda muhatap olduğumuz kişiyi anlamaya çalışmak, başarıya giden yoldaki payeleri paylaşmak adına yapılan icraatların sonuçları ortada.

Evet, aşağıda yolcu kalmasın…

Çantanızı hazırlayın, içine siz yine de sadece bulundurmayı doğru bulduğunuz malzemelerinizi koyun ve hareket saatini bekleyin. Bu arada kendinizi ‘Reset’leyin, mesleki ve kişisel gelişim ile sosyal dinamiklerinizi harekete geçirin.

Geride bıraktığınız her şeyin üzerine bir sünger çekip yeni limanlara yol almak adına çekince yaşamayın.

Günümüzde artık tamamen globalleşmiş dünyamızın hangi noktasında olursanız olun, ‘Güleryüz’, ‘Yardımsever’ ve ‘Paylaşımcı’ olmanın önemini düşünün.

Ofisiniz dağın başında, çölün ortasında, denizin dibinde…

Her neredeyse, kapısına ‘Hemen Geleceğim’ levhası asın ve Dünya’ya acılan pencerenin önündeki yerinizi alın.

Yolculuğunuzda tüm beklentilerinizin gerçekleşmesi ve hedeflediğiniz Liman’a varmanız dileğiyle.

Sevgi ile kalın
Can Bekin