“DER Touristik, FTI Group’u satın almak istiyor” iddiası

FTI Group İflası: İflas Eden Hesapsız Pax Sistemidir
Münih merkezli Alman tur operatörü FTI Touristik'in acenta bürosu / Foto: t-online.de

Last Updated on 12 Ocak 2023 by Turizm Günlüğü

Handelsblatt Gazetesi: Alman turizm grubu DER Touristik, FTI Group’u devralmak için müzakere yürütüyor     “DER Touristik, FTI Group’u satın almak istiyor” iddiası

Alman iş dünyası gazetesi Handelsblatt’ta yer alan habere göre, Alman turizm grubu DER Touristik, FTI Group’u devralmak için görüşmeler gerçekleştiriyor.

Handelsblatt Gazetesi, bu görüşmelerde yer alan kişileri kaynak göstererek görüşme ve müzakerelerin ileri aşamaya geldiğini de öne sürdü.

“DER Touristik, FTI Group’u satın almak istiyor” iddiası

Konuya ilişkin olarak iki taraftan da henüz bir açıklama yapılmadı.

DER Touristik ile FTI arasındaki satın alma işleminin gerçekleşip gerçekleşmemesinin öncelikli olarak; FTI Group’un önemli miktardaki borçlarında kesintiye gidilip – gidilmeyeceği hususunun önemli rol oynayacağı belirtiliyor.

FTI Group’un yaklaşık bir milyar Euro’luk borç yükü altında olduğu belirtiliyor.

Şu an için FTI Group’un çoğunluk hisseleri Mısırlı Sawiris ailesine ait durumda. Samih Sawiris, 2020 baharında FTI hisselerinin %75,1’ini devralmıştı.

Londra finans piyasasında, San Francisco’da yeni başlayan bir girişimci olarak kendi işini kuran Samih Sawiris’in oğlu Naguib Sawiris’in FTI Group hisseleri için yatırımcı aradığına dair söylentiler de son haftalarda gündemdeydi.

Konuya ilişkin olarak bir kesim de DER Touristik ve FTI Group’un birleşmesinin anti-tröst yasası kapsamında mümkün olup olmayacağının tartışma yaratacağına dikkat çekiyor.

Çünkü Thomas Cook’un iflasının ardından DER Touristik ve FTI Group, Almanya’nın ikinci ve üçüncü en büyük tur operatörü konumundaydı. “DER Touristik, FTI Group’u satın almak istiyor” iddiası