5 ülkeden Türkiye uyarısı

Ocak 2023 ziyaretçi rakamları

Last Updated on 30 Ocak 2023 by Turizm Günlüğü

5 ülkeden Türkiye uyarısı: İspanya, İtalya, Almanya, ABD ve Fransa, Türkiye’de yaşayan vatandaşlarına dönük uyarılar yayınladı.

İsveç, Danimarka ve Hollanda’daki Kuran yakma eylemlerin ardından İspanya, İtalya, Fransa, Almanya, ABD ve Fransa, Türkiye’de yaşayan vatandaşları için uyarıda bulundu.

ABD’DEN UYARI

ABD’nin Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Avrupa’da son zamanlarda yaşanan Kuran yakma olaylarının ardından ABD hükümeti, vatandaşlarını teröristlerin Türkiye’deki ibadethanelere olası misilleme saldırılarına karşı uyarıyor. Teröristler, ibadet yerlerini veya Batılıların sık sık ziyaret ettiği yerleri hedef alarak, çok az uyarıda bulunarak veya hiç uyarı vermeden saldırabilirler.

Yayımlanan açıklamada şu uyarılar yer aldı:

  • Batılıların uğrak yeri olan yerlerde tetikte olun.
  • Kalabalıktan kaçının.
  • Düşük bir profil tutun.
  • Çevrenizden haberdar olun.
  • Güncellemeler için yerel medyayı izleyin.
  • ABD vatandaşlarına yönelik en son Uyarılar ve Mesajlar için Büyükelçilik sitesini takip edin.

FRANSA BÜYÜKELÇİLİĞİ’NDEN “AZAMİ DİKKAT” ÇAĞRISI

Fransa’nın Türkiye Büyükelçiliği’nden Türkiye’deki vatandaşlarına dönük yollanan e-postada ise şu ifadeler kullanıldı:        5 ülkeden Türkiye uyarısı

“ABD Konsolosluğu’nun 27 Ocak 2023’te yayımladığı güvenlik uyarısında hatırlatıldığı üzere, Türkiye’de terör saldırısı riski arttığından Türkiye’de ikamet eden ya da Türkiye’den geçmekte olan Fransızlar ibadet yerleri de dahil olmak üzere özellikle yabancı uyruklular tarafından ziyaret edildiği bilinen buluşma noktalarında azami dikkat göstermeye çağrılmaktadır.”

ALMANYA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: KUR’AN-I KERİM’İN YAKILMASI TÜRKİYE’DE TERÖR SALDIRILARI RİSKİNİ ARTIRMIŞTIR

Almanya Dışişleri Bakanlığı‘ndan yapılan açıklamada ise, “Kısa bir süre önce İsveç’te Türk Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim’in yakılması Türkiye’de terör saldırıları riskini artırmıştır. Bu nedenle özellikle yoğun, kalabalık kamusal yerlerde bulunmaktan kaçınılmalı ve dini ibadet yerlerini ziyaret ederken dikkatli olunmalıdır” denildi.

İSPANYA VE İTALYA’DAN UYARI

İspanya’nın Ankara Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Avrupa’daki Kuran yakma olayları ve çeşitli ülkelerdeki ibadet yerlerinin yakınında birbirini izleyen terör eylemleri göz önüne alındığında, ibadet yerlerinin yakın çevresinden, kalabalıklardan ve turistlerin yoğun olduğu uğrak yerlerinden kaçınılması tavsiye edilir.

Benzer bir uyarı İtalya’nın Türkiye Büyükelçiliği’nden de geldi.

https://twitter.com/ItalyinTurkey/status/1619060216632606720?s=20&t=xN-x0zgsIIym8j8NbzdrQA

Kaynak: Sputnik