Muhafazakar Otel nedir, özellikleri nelerdir?

Last Updated on 13 Mart 2023 by Turizm Günlüğü

Muhafazakar bir yaşam tarzına sahip olanlar, tatillerde de kendilerine uygun konaklama adreslerine yöneliyor. Bu noktada konaklama ihtiyacını karşılayan adreslerden biri de muhafazakar oteller oluyor. İslam dininin kurallarına uygun şekilde hazırlanmış olan ve yine İslam dinine uygun bir hizmet anlayışını benimsemiş olan bu otellerin tercih edilme oranı ise her geçen gün artıyor.

Muhafazakar oteller, helal turizm kapsamında, tatilcilerin gönüllerince bir tatil süreci yaşamalarına olanak tanıyor. Elbette hangi otelin tercih edildiğine bağlı olarak sunulan imkanlar ve hizmetler değişebilir. Ancak genel bir değerlendirme yapıldığında bu otellerin İslami kurallara ve özellikle de mahremiyet konusuna dikkat ettikleri söylenebilir. Muhafazakar değerlere saygılı bir hizmet anlayışının benimseniyor olması da ön plana çıkıyor.

muhafazakar otelMuhafazakar Otellerin Özellikleri Neler?

Bu otellerin ön plana çıkan ilk özelliklerinden biri alkolsüzlük kuralıdır. Kafe ve restoran bölümlerinde hiçbir şekilde alkol servisi olmayan oteller olabildiği gibi, alkol servisinin sadece ayrı bir restoranda yapıldığı oteller de mevcut. Alkolsüz bir otel arayanlar ise HalalBooking.com’u ziyaret edebilir ve dilediği gibi bir muhafazakar otel bulabilir. Çünkü bu sitede ‘’Alkolsüz tesisler’’ filtresi seçilebiliyor ve böylece bu kuralı uygulayan otelleri anında görüntüleyebiliyorsunuz.

Muhafazakar otellerin ortak özelliklerinden biri de sadece helal yiyeceklerin servis ediliyor olmasıdır. Yemeklerin hazırlanmasında kullanılan tüm malzemelerin dini değerlere uygun olmasına dikkat ediliyor. Böylelikle tatilcilerin tüm yemek servislerini gönül rahatlığı ile kabul etmeleri de mümkün oluyor.

Bu otellerin hem kadınlar hem de erkeklerin rahatlıkla ibadetlerini yapabilecekleri alanlar sunmaları da bir diğer önemli unsurdur. Mescitler ve özel abdest alanları otel içerisinde yer aldığından ibadet öncesi hazırlıkların da rahatlıkla yapılması sağlanıyor. Bu alanlarda mahremiyete önem verildiğinden mescitler ve abdest alanları kadınlar ve erkekler için ayrı olarak belirleniyor.

Plaj ve güneşlenme alanları konusunda da mahremiyet ön planda tutuluyor. Bu kapsamda kadınlara ayrı bir güneşlenme alanı sunuluyor ve plajlarda kadın – erkek ayrımına dikkat ediliyor. Otellerde sunulan spa hizmeti ya da hamam hizmeti gibi hizmetlerde de kadınlar ve erkekler için ayrı alanların sunulduğunu ekleyelim. Eğer muhafazakar otel seçeneklerini daha yakından incelemek isterseniz siz de HalalBooking’i ziyaret edebilirsiniz!