Dünyanın en iyi turizm köyü listesine giren Birgi ödülüne kavuştu

Birgi Köyü / Ödemiş

Last Updated on 15 Mart 2023 by Turizm Günlüğü

İzmir’in Ödemiş ilçesinin Birgi köyü, Suudi Arabistan’da düzenlenen törenle ödülüne kavuştu.

UNESCO Dünya Mirası adayı tarih Birgi, Ödemiş Belediyesi tarafından 28 Haziran 2022 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sunulan “En iyi turizm köyü Birgi” projesi ile Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün 2022 yılı yarışmasında bir kez daha vitrine çıktı. 57 ülkeden 130 başvurunun yapıldığı yarışmada dünyanın en iyi 32 turizm köyünden birisi olarak seçilen Ödemiş’in tarih ve kültür mirası Birgi, Suudi Arabistan’ın Alula kenti Eski Şehir Bölgesinde 12-13 Mart 2023 tarihlerinde düzenlenen dev bir törenle ödülüne kavuştu.

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün (UNWTO) organizasyonuyla Suudi Arabistan Birleşik Krallığı’nın ev sahipliğinde yapılan törende ülkemizin gururu Birgi için Ödemiş Belediyesi adına Belediye Meclisi üyesi Sema Bilgi ve Etüd Proje Müdürlüğü personeli Hatice Köksal katıldı.

Bilgi ve Köksal, Türkiye Cumhuriyeti Riyad Büyükelçisi Fatih Ulusoy ve Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü Genel Sekreteri Zurab Pololikaşvili ile birlikte en iyi turizm köyü ödülünü Suudi Arabistan Birleşik Krallığı Turizm Bakanı Ahmed Al Khateeb’in elinden aldı.

Sahneye Türk Bayrağı ile gelen Türk heyeti, Suudi Arabistan Birleşik Krallığı Turizm Bakanı Ahmed Al Khateeb’e deprem bölgesine olan yardımları için teşekkür etti.

“UNWTO En İyi Turizm Köyleri 2022 Töreni’nin yanı sıra kurulan stantla da dünyanın dört bir yanından organizasyona katılan sektör temsilcilerine, tarihin her döneminde uygarlığın ve yerleşimin var olduğu, farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Birgi’nin tanıtımı yapıldı. Stantta Birgi’nin simgelerinden ipek de yer aldı.

Okuma Önerisi: “En İyi Turizm Köyleri” listesi yayınlandı