Depremzedeler için ‘vize kolaylığı’ sağlayacak

Kanada, Türkiye ve Suriye’de depremlerden etkilenenlere vize kolaylığı sağlayacak
Kanada, Türkiye ve Suriye’de depremlerden etkilenenlere vize kolaylığı sağlayacak

Last Updated on 19 Mart 2023 by Turizm Günlüğü

Kanada, hem Türkiye’de hem de Suriye’de depremden etkilenenler için vize kolaylığı, geçici/kalıcı ikamet ve sığınma başvurularında öncelik sağlanacağını duyurdu.

6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta art arda meydana gelen yıkıcı iki deprem Türkiye’de ve Suriye’de birçok bölgeyi etkilemiş yaşanan felakette on binlerce insan hayatını kaybetmişti. Yıkıcı depremin ardından her iki ülkeye de dünyanın birçok ülkesinden yardım eli uzatılmıştı. Bu ülkelerden biri olan Kanada, Türkiye ve Suriye’deki depremzedeler için yeni bir karar aldı.

VİZESİNİ UZATMAK İSTEYENLERE DE KOLAYLIK

Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bakanı Sean Fraser ve Ulaştırma Bakanı Omar Alghabra, ortak bir yazılı açıklama yaparak, hükümet olarak depremlerden etkilenen kişilerin mülteci yerleştirme başvuruları da dahil olmak üzere geçici ve kalıcı ikamet başvurularını işleme koyacaklarını duyurdu.

Bakan Fraser ve Bakan Alghabra, bu kapsamda halen Kanada’da bulunan ancak vize süreleri dolan Türkiye ve Suriye vatandaşlarının kalış sürelerini uzatmalarını kolaylaştıracak adımların da atılacağını bildirdi.

KANADA VİZE BAŞVURU TARİHİ NE ZAMAN?

Türkiye’den Kanada’ya gelmek için başvuracaklarla, halen Kanada’da bulunan ancak vize süreleri dolan Türk vatandaşları, vize önceliği ve kolaylığına ilişkin hükümlere uygun başvurularını 29 Mart 2023 tarihinden itibaren yapmaya başlayabilecekler.