Tatil planı nasıl yapılır?

Antalya'ya 4 ayda 1 milyon turist geldi

Last Updated on 12 Nisan 2023 by Turizm Günlüğü

Tatil planı nasıl yapılır? Tatil ne zaman başlar? Tüm yıl çalışıp kendimize sadece bir hafta tatil planlayabildiğimiz şu zamanlarda asıl soru kimle tatile gideceğimiz değil, nereye ve nasıl tatile gitsek olmalıdır.

Türkiye her ne kadarda bir tatil ülkesi olsa da aslında detaylı incelendiğinde yaz tatili için elverişli ayların; Haziran, Temmuz ve Ağustos olduğu görülür. Haziran ortasında başlayan yaz tatili sezonu Eylül başına kadar devam eder. 12 ayın tüm yükünü yaz tatilinde bu üç ay çekmektedir. Bu nedenle bu sezona “yoğun sezon, tatil sezonu” gibi isimler verilmektedir. Yaz tatili sezonundan en iyi şekilde faydalanmak için herkesin seyahat rehberi gibi bir seçimler yapabileceği tatil rehberine ihtiyacı var. E-dergi formatında yayınlanan, cep telefonunuzdan ücretsiz olarak rahatça okuyabileceğiniz popüler seyahat dergisi TDMAG‘e bakmayı unutmamak gerek.

Tatil planı nasıl yapılır? Tatil ne zaman başlar?

Tatil planı nasıl yapılır?
Tatil planı nasıl yapılır?

Yaz tatilin planlaması genellikle yılbaşı öncesi ve sonrası dönemlerde yoğunluk göstermektedir. Bunun nedeni çok güzel bir yaz sezonu sonrası birden bire evlere kapanmamız ve havaların aniden soğumasıdır. Kış kendi içinde güzellikler barındırsa da toplu taşıma ile her gün işe gidip gelmekte olan İstanbul’da çalışan insanlar için çok da cazip değildir. Çünkü daha fazla giyinmek, daha fazla hareketlerimizi kısıtlayıcı atkı, şapka, bere ve kabarık montlar giymek zorundayızdır. Birde bu halde en yoğun saatler olan iş saatlerinde metrobüs, metro, otobüs ve marmaray gibi toplu taşıma araçlarına işe zamanında yetişmek için binmemiz gerekir. Para kazanmak için çekilen tüm bu eziyeti unutmak için hepimiz yaz tatilini bekleriz. Çektiğimiz bu eziyet sonrası neden tatile çıkarken toplu taşıma kullanıyoruz? İşte bizce tatil burada başlıyor. Tatile gidiş için evden çıktığınızda toplu taşıma mı kullanacaksınız? Yoksa tatili satın aldığınız seyahat acentasından havalimanı transfer hizmeti de satın alıp evinizin kapısından özel şoförle alınarak, havalimanı kapısında inip uçağınıza doğru mu gideceksiniz?

Tatile nasıl gideceksiniz? 

Tatil planı nasıl yapılır?
Tatil planı nasıl yapılır?

Bizim önerimiz; tatil planınızı yaparken 360 derece hizmet alabileceğiniz bir seyahat acentası ile çalışmanızdır. Çalışarak kazandığınız parayı harcarken tutumlu olmak niyetindeyseniz tatilin tüm aşamaları kendiniz de çok rahat planlayabilirsiniz. Tatil en basit aşamalarıyla üç aşamalı bir plan gerektirir. Nereye gideceksiniz, nasıl gideceksiniz ve nasıl döneceksiniz?

Yılın 11 ayı toplu taşıma ile işe gidip gelenlerdenseniz bizim önerimiz tatile toplu taşıma ile gidip gelmeminizdir. Eğer tatiliniz kısa ve bulunduğunuz şehre 300 km kadar yakınsa ilk seçenek her zaman uygun araba kiralamak olsun. Bunun için yapmanız gereken ise araç toptancısı bir siteyi takip ederek yılda birkaç kez yapılan yüzde 40 indirimli araç kiralama kampanyalarından faydalanmak.

Eğer uçak ile tatile gidecekseniz (yakın yerlere uçak ile gitmek hiçbir zaman iyi bir seçenek değildir) diğer bir seçenek taksi ya da havalimanı transfer firmalarından Vito kiralamaktır. Bu iki seçenekte şoför sizi bulunduğunuz yerden alıp havalimanı kapısında indirecektir. Oldukça konforlu, kısa ve aracı siz sürmediğiniz için sakin bir kafayla tatile başlamış olacaksınız.

Tatile nereye gideceksiniz?

Kaş Kaputaş Plajı / Tatil planı nasıl yapılır?
Kaş Kaputaş Plajı / Tatil planı nasıl yapılır?

Türkiye bir tatil ülkesi olsa da yerli turistin bir haftalık yaz tatilini geçireceği yerler aslında çok da fazla değil. Buna da kısaca Ege ve Akdeniz sahilleri diyebiliriz. Bu sahil şeridinde yüzlerce otel, motel, pansiyon bulunduğundan seçim yapmanız oldukça zor gibi görünse de genelde hepimiz için geçerli olan en uygun fiyatlı oteller araması yaptığımızdan bu bol seçenek arasından tercih edebileceğimiz otel sayısını minimalize etmiş oluruz. Seçtiğiniz otelin her şey dahil oteller arasında yer alması çok büyük rahatlık gibi görünse de (çünkü tatiliniz boyunca hiçbir zaman yanınızda para ya da kredi kartı bulundurmanız gerekmiyor) aslında üçüncü günden sonra bu rahatlık sizi sıkmaya başlayacaktır. Çünkü bolluk, tüm yıl çalışmış ve kendine zor bela bir hafta tatil ısmarlamış insanlar için üçüncü günün sonunda fazla kilolara neden olabilir. (:

Bizim önerimiz her şey dahil bir otel yerine oda kahvaltı sunan bir konaklamayı tercih etmenizdir. Bunun sebebi ise otele bağlı kalmadan istediğiniz yerde denize girebilir, istediğiniz yemeği yiyebilirsiniz. Hem de bu sayede yerel ekonomiye de katkı sunmuş oluyorsunuz. Denize yakın oteller her zaman biraz daha pahalıdır. Denizden biraz daha uzak otel seçerek tatil masrafınızı büyük oranda aşağıya indirebilirsiniz. Fakat hiçbir şeyle uğraşmak istemiyor, kimseyle muhatap olmak istemiyorsanız önerimiz Antalya’daki denize sıfır her şey dahil otellerde tatil yapmanızdır.

Tatil bitti! Şimdi nasıl döneceksiniz?

Tatil planı nasıl yapılır?
Tatil planı nasıl yapılır?

Tatile seçtiğiniz bir araçla gittiniz, seçtiğiniz bir otelde konakladınız ve şimdi dönüş zamanı. Eğer tatilinizi kitle turizmi yapan büyük bir acenteden satın aldıysanız zaten gidiş ve dönüş transfer hizmeti de merkezi noktalarda fiyata dahildir. Ama tatili kendiniz organize ettiyseniz önerimiz tatilde depoladığınız enerjiyi dönüş yolunda heba etmemek için yine havalimanı transfer hizmeti sunan bir seyahat acentesinden Vito kiralamanızdır.

Uçaktan indiniz, bagajınızı aldınız ve havalimanı çıkışında sizi bekleyen şoförlü aracınıza bindiniz. Ne büyük konfor değil mi? Bir seyahat acentasından kiraladığınız Vito benzeri havalimanı transfer aracının taksiden farkı; şoförün kibar, araç içinde su gibi temel şeylerin, aracın geniş, temiz ve konforlu olmasını sayabiliriz. Bu tatilden edindiğiniz deneyimleri sizde etrafınızdakilerle paylaşıp aslında herkesin deneyim odaklı seyahat etmesi için yapması gereken adımları atlamadan çok daha konforlu bir tatil yapmalarını sağlayabilirsiniz. Günün sonunda herkes çevresinden, çevresinin seçimlerinden etkilenir.

Tatil planı yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz

Turizm Günlüğü’nün görsel partneri: Deposit Photos

1. Tatil için ne kadar bütçe ayırabileceğinizi belirleyin. Bu size tatil planınızı yaparken yol gösterecektir.

2. Tatil yapmak istediğiniz yerleri belirleyin. Bu yerlerden hangilerini ziyaret etmek istediğinize karar verin.

3. Tatil sürenizi belirleyin. Tatilinizi ne kadar süreyle yapacağınıza karar verin.

4. Ulaşım için hangi seçenekleri kullanacağınızı belirleyin. Uçak, tren, otobüs veya araba gibi seçeneklerden hangisini tercih edeceğinize karar verin.

5. Konaklama için hangi seçenekleri kullanacağınızı belirleyin. Otel, tatil köyü, kiralık ev gibi seçeneklerden hangisini tercih edeceğinize karar verin.

6. Tatil süresince yapmak istediğiniz aktiviteleri belirleyin. Bu aktiviteler arasında turistik yerleri gezme, plajda dinlenme, doğa yürüyüşü yapma gibi seçenekler olabilir.

7. Tatiliniz için bir bütçe planı oluşturun. Tatiliniz boyunca yapacağınız harcamaları hesaplayın ve bütçenize uygun bir plan oluşturun.

8. Tatilinizi rezerve edin. Tatil için istediğiniz oteli veya konaklama yerini rezerve edin. Ulaşım biletlerinizi de rezerve edebilirsiniz.

9. Tatilinizden önce hazırlıklarınızı yapın. Tatilinizin başlamadan önce valiz hazırlığı, seyahat sigortası gibi hazırlıklarınızı tamamlayın.

Tatil planınızı yaparken bu adımları takip ederek tatilinizi daha keyifli bir hale getirebilirsiniz.