Rusya’da kış turizminin gözde destinasyonları açıklandı

Altıncı otelini Erciyes’te açmaya hazırlanıyor
Kayseri / Erciyes

Last Updated on 10 Nisan 2023 by Turizm Günlüğü

Rusya’da kış turizminin gözde destinasyonları açıklandı. İşte öne çıkan destinasyonlar…

Rusya’da faaliyet gösteren çevrimiçi seyahat acentesi Travelata.ru araştırmaları, kış sezonu sonuçlarına göre Rusya’daki kayak merkezlerine talebin yüzde 15 oranında arttığını gösterirken, bu artışta sınırlı sayıdaki mevcut yurt dışı uçuşlarının etkisi olduğu belirlendi.

RUSYA’DA EN POPÜLER KIŞ TATİLİ DESTİNASYONU

Geçen sezon en popüler tatil destinasyonu Soçi’deki kayak merkezi Krasnaya Polyana olurken, karın oldukça geç yağmasına rağmen bu bölgenin satışların yüzde 58’ine sahip olduğu belirlendi.        Rusya’da kış turizminin gözde destinasyonları

Bu kış sezonunda Rusların Soçi’deki kayak merkezlerine kişi başı ortalama 70 bin 500 Ruble harcadığı kaydedilirken, bu rakamın da bir yıl öncesine kıyasla yüzde 10 daha yüksek olduğu anlaşıldı.

GÖZDE KAYAK DESTİNASYONLARI

Ruslar ayrıca Dombay, Arkhyz, Elbrus ve Şeregeş’e de kayak yapmayı tercih ederken, uzmanlar, Murmansk Oblastı’nın da kayak severler için umut verici bir destinasyon haline gelebileceğini, ancak yerel otelcilerin henüz tur operatörleriyle fazla çalışmadığını söylüyor.

Çoğu zaman yerel halk, popüler kayak merkezlerine göre daha düşük sıcaklıklar nedeniyle kayak yapmak için oraya gidiyor.

RUSYA’DA GÖZDE YURT DIŞI KIŞ TATİLİ DESTİNASYONLARI

Kış sezonu sonuçlarına göre yurt dışındaki kayak merkezlerinin talep yapısındaki payını önemsiz olarak nitelendiren uzmanlar, yabancı ülkelerde yapılan rezervasyonların toplamın yüzde 1’inden azını oluşturduklarının altını çizerken, en sık tercih edilen destinasyonlar Ermenistan (Tsakhkadzor), Türkiye (Erciyes, Palandöken), Gürcistan (Gudauri), Azerbaycan (Shakhdag) ve Andorra oldu.

Kaynak: Gazetemru.com