İzmir-Selanik hattında sefer yapılmayacak

İzmir – Selanik feribotu için yeni karar

Last Updated on 31 Mayıs 2023 by Turizm Günlüğü

Mayıs ayı meclis toplantısında İzmir-Selanik hattına ilişkin konuşan İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şube Başkanı Yusuf Öztürk, hattın devam etmeyeceğini belirtti.      İzmir-Selanik sefer 

DTO İzmir Şube Başkanı Yusuf Öztürk, mayıs ayı meclis toplantısında İzmir-Selanik hattına ilişkin açıklama yaptı.

Öztürk, “İzmir-Selanik hattı ile ilgili gelişme maalesef yok. Maalesef bitti, kesinlikle bitti. Bir örnek teşkil etmesi için de bu açıklamayı yapmak istiyorum. Bir daha böyle bir şeyle karşılaştığımızda enine boyuna bize ne faydası var ne zararı var diye düşünmek, taş üstüne taş koymak lazım. Çok emek verdik. Yıllarca emek verdik. 20 Sefer yaptı, 20 seferde ortalama taşınan kamyon sayısı 10-12’ydi. Dayanması güç noktadaydı. Firma 2,5 milyon Euro kaybetti bir seferde. Bunu aşmak için her şeyi yaptık. İhracat için giden tırların birçoğu boş dönüşlerini genelde Ege Bölgesine yapamadılar, Marmara’ya yaptılar. Çünkü bu tarafa doğru gelen ithalat söz konusu değildi. Ro-Ro gemisinin yolcu taşıma kapasitesi 900 kişiydi. Çok da güzel bir gemiydi. Kurvaziyer gemilerinden farkı yoktu. Maalesef yolcu açısından destek sağlanamadı.” dedi.              İzmir-Selanik sefer 

Ne planlandı?

2016 yılında, Türkiye ve Yunanistan nezdinde resmiyet kazanan, ancak daha sonra kesintiye uğrayan süreç, 7 Nisan 2022’de son aşamaya gelmişti. Toplantının ardından seferlerin başlaması için gereken tüm prosedürler tamamlanmış, 11 Ekim’de Selanik-İzmir arası feribot seferleri resmi olarak başlamıştı.

Yunanistan’ın Selanik kentinden kalkan Levante Ferries feribotu, 119 yolcu 74 mürettebat ile İzmir’e gelmişti. Pazartesi, çarşamba ve cuma günleri 19.00’da Selanik’ten İzmir’e sefer yapacak feribotun, salı ve perşembe ve pazar günleri ise saat 19.00’da İzmir’den Selanik’e sefer yapması, seferlerin 12-13 saat sürmesi bekleniyordu.

Araç ve yolcu taşıyan feribotların turizm ve ticaret için geniş fırsatlar sağlayacağı düşünülürken, bu seferlerin yolcu ve taşıma şirketlerinin düşük talebi nedeniyle 31 Mart 2022’ye kadar durdurulduğu belirtilmişti. Öztürk, gelinen süreçte hattın devam etmeyeceğini açıkladı.