Türkiye, Sağlık Turizminde Dünya Listesine Yükseliyor

Sağlık Turizmindeki Yeni Yatırımları
Turizm Günlüğü'nün görsel partneri: Depositphotos

Last Updated on 14 Haziran 2023 by Turizm Günlüğü

Türkiye, sağlık turizminde dünyanın dikkatini çekiyor. Dr. Terziler’in ifadelerine göre, son 10 yılda Türkiye’ye olan ilgi artmış ve sağlık turizminin cirosunun yüzde 50’sini saç ekimi oluşturmuştur. Afrika’nın en güneyinden Avustralya’ya kadar geniş bir coğrafyadan hastalar Türkiye’yi tercih ediyor.

“Afrika’nın en güneyinde bile Türkiye’nin sağlık turizmi parmakla gösteriliyor” diyen Dr. Terziler, “Amerika’dan Avustralya’ya, Afrika’nın en güneylerine kadar tüm coğrafyalardan Türkiye’ye doğru bir akım ve rağbet var. Son 10 yılda sağlık turizminin cirosunun yüzde 50’sini saç ekimi göğüsledi” ifadelerini kullandı.

Radyo Sputnik’te Ali Çağatay’la Seyir Hali programına Türk Sağlık Turizmi Derneği Başkanı Dr. Servet Terziler konuk oldu.

Türkiye’nin sağlık turizminde sayılı ülkeler listesine girdiği vurgusu yapan Servet Terziler, diğer ülkelere kıyasla çok daha kaliteli işlemlerin Türkiye’de daha uygun fiyatlara yapıldığını açıkladı. Terziler ayrıca, sağlık turizminin ülke ihracatındaki payından örnekler de vererek uluslararası arenalarda Türkiye’nin sağlık turizmindeki başarısının empoze edilmesi gerektiğini belirtti.

‘Son 10 yılda sağlık turizminin cirosunun yüzde 50’sini saç ekimi göğüsledi’

Sağlık turizminde saç ekiminin başı çektiğini ifade eden Dr. Terziler, “Kendi aramızda ‘Turkish Hair Lines’ diye espriler yapıyoruz” diyerek şunları söyledi:

“2010 yılından sonra 10 yılı geçkin süredir Türkiye’nin sağlık turizmi gerçekten parmakla gösterilecek bir seviyede. Afrika’da bile artık Türkiye’nin saç ekiminde ve estetik cerrahide geldiği nokta konuşuluyor. Amerika’dan Avustralya’ya, Afrika’nın en güneylerine kadar tüm coğrafyalardan Türkiye’ye doğru bir akım ve rağbet var. Son 10 yılda sağlık turizminin cirosunun yüzde 50’sini saç ekimi göğüsledi. Çok şükür uçaklara bindiğimiz zaman bazen uçağın yarısı bazen de tamamına yakını saç ekimi yapılmış turistler ile dolup taşıyor. Kendi aramızda da ‘Turkish Hair Lines’ diye espriler yapıyoruz.”

‘Liderler görüşmelerinde sağlık turizmi empoze edilmeli’

İhracat rakamlarında sağlık turizminin yüzde 3’lere dayanan desteğinden bahseden Terziler, Türkiye’nin sağlık turizmindeki kalitesinden kıvançla bahsederek şu açıklamaları yaptı:
“Türkiye’nin 256 milyar dolarlık ihracatında, sağlık turizmi neredeyse yüzde 3’lere dayanacak oranlara geldi. Bu nedenle dış görüşmelerde ve liderler görüşmelerinde sağlık turizmi empoze edilmeli. Bu konuda Türkiye’nin kalitesi bir daha bir daha anlatılmalı. Normalde bir turist 300-500 dolar haftalık harcama yaparken, sağlık turizminden gelenlerin ortalama harcadıkları rakam 2 bin dolarları buluyor. 10 milyon güneş turisti getireceğinize 2 buçuk milyon sağlık turisti getirseniz aynı ciroyu yapıp katma değerli iş yapıyorsunuz.”
Türkiye’nin sağlık turizminde dünya çapında hizmetler verdiğini hatırlatan Terziler, dünyaya kıyasla fiyatların da uygun olduğunu aktarmaya şöyle devam etti:

“Bunun yanında Türkiye’de marka klinikler, hastaneler ve doktorlar da arttığı için dünya çapında hizmet veriyorlar ancak dünyaya göre yine ucuz işler yapılıyor. Saç ekimi Amerika’da 15 bin Dolar, Avrupa’da 8-10 bin Euro civarlarında iken Türkiye’de 2 bin dolar gibi komik rakamlarda. Kalitesine baktığımız zaman da en az 3-4 katı yukarlarda bir tablo söz konusu.”