Göç İdaresi Başkanlığı: İstanbul göçmenlere tamamen kapatılmadı!

Orta Doğu'nun ve Dünyanın Göçmen Deposu: Türkiye
Orta Doğu'nun ve Dünyanın Göçmen Deposu: Türkiye

Last Updated on 17 Temmuz 2023 by Turizm Günlüğü

Göç İdaresi Başkanlığı, ‘İstanbul’da 39 ilçenin yabancıların ikamet izinlerine kapatıldığı’ iddialarının gerçeği yansıtmadığını, şu anda 10 ilçenin yeni ikamet izni başvurusuna kapalı olduğunu duyurdu. İkamet izninin kapalı olduğu ilçeler ise Fatih, Esenyurt, Avcılar, Bahçelievler, Başakşehir, Bağcılar, Esenler, Küçükçekmece, Sultangazi ve Zeytinburnu olarak sıralandı. İstanbul göçmenlere

Başkanlıktan yapılan yazılı açıklamada, bazı sosyal medya hesaplarında, ‘İstanbul’da 39 ilçenin yabancıların ikamet izinlerine kapatıldığı’ yönünde paylaşımlar yapıldığı belirtilerek, kamuoyunun bu konuda doğru bilgilendirilmesi amacıyla açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğu kaydedildi. Başkanlığın, mekansal yoğunlaşmanın önüne geçilmesi amacıyla dönemsel olarak illerde gerek mahalleler gerekse ilçeler nezdinde yabancı nüfusuna ilişkin yoğunluk analizleri yaptığı ve seyreltmeye yönelik tedbirler aldığı vurgulanarak, şöyle denildi:

Okuma Önerisi: İstanbul, Düzensiz Göçmenlere Kapatıldı!

“Bu kapsamda; İstanbul, 2019 yılında geçici koruma altında bulunan Suriyelilerin kayıt işlemlerine kapatılmıştır. 2021 yılı ocak ayında İstanbul’un Fatih ve Esenyurt ilçeleri yeni ikamet izni başvurularına kapatılmıştır. 2022 yılı ekim ayında yapılan değerlendirme sonucunda, Fatih ve Esenyurt ilçelerinin yanı sıra Avcılar, Bahçelievler, Başakşehir, Bağcılar, Esenler, Küçükçekmece, Sultangazi ve Zeytinburnu ilçeleri de yeni ikamet izni başvurularına kapatılmıştır.

63 İLDE YÜZDE YİRMİDEN FAZLA GÖÇMEN VAR

1 Temmuz 2022 tarihi itibariyle tüm illerimizde, yabancı yoğunluğunun Türk vatandaşı nüfusuna oranla yüzde 20’yi aştığı, toplam 63 ilde 1169 mahalle yeni yabancı kaydına kapatılmış olup İstanbul ilimizde kapalı mahalle sayısı 54’tür.

Açıklamadan anlaşılacağı üzere İstanbul ilimizde 39 ilçenin ikamet iznine kapatıldığı iddiaları gerçeği yansıtmamakta olup halihazırda 10 ilçe yeni ikamet izni başvurusuna kapalı durumdadır. Mekansal yoğunlaşmaya yönelik izleme ve değerlendirme çalışmalarımız devam etmektedir.”

Türkiye’de kaç göçmen var? Göç İdaresi son verileri paylaştı

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bugüne kadar, yabancı sayısının, Türk vatandaşı sayısına oranla yüzde 20’yi aştığı 1169 mahallemiz, yoğunluğun azaltılması amacıyla yeni yabancı kaydına kapatılmıştır. İstanbul’da kapalı mahalle sayısı 54’tür. Ülkemiz genelinde göçmen sayısı 4 milyon 893 bin 752’dir. Yabancı sayıları, Göç İdaresi Başkanlığımıza ait goc.gov.tr adresinde her hafta düzenli olarak yayımlanmaktadır. Ülkemizdeki yabancı sayılarına ilişkin özellikle sosyal medyada yer alan mesnetsiz yorumlar, yayımlanan rakamlar, kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. Bir kez daha vurguluyoruz ki düzensiz göçle mücadelemiz, azim ve kararlılıkla devam etmektedir.”

Göç İdaresi Başkanlığı: İstanbul göçmenlere tamamen kapatılmadı!
Göç İdaresi Başkanlığı: İstanbul göçmenlere tamamen kapatılmadı!