Ruslar Türkiye Tatili Tercihlerinde Değişikliğe Gidiyor

Eylül İçin Rusların Türkiye Hesapları

Last Updated on 19 Temmuz 2023 by Turizm Günlüğü

Rus medyası, Türkiye’ye giden Rus turistlerin tatil tercihlerinin değişmeye başladığına dikkat çekti. Ruslar Türkiye tatili tercihlerinde değişikliğe gidiyor

Rusya’da medyada yer alan haberlere göre; “her şey dahil” sistemi olan tatil köyleri yerine, daha az yıldızlı otelleri tercih eden Rus turistlerin sayısı artışa geçti.

Böylece turistlerin deniz dışında, kültürel ve turistik gezilerle otellerin dışında da zaman ve para harcamaya başladıklarına vurgu yapıldı.

KÜLTÜR ODAKLI GEZİLERE İLGİ ARTTI

Turlar dışında kendi başlarına Türkye’ye gidenler, deniz-kum tatili dışındaki tarih – kültür odaklı gezilerle Türkiye’yi daha detayı keşfetmeye başladı.

Travelata.ru’nun verilerine göre, Türkiye’ye giden Rus turistlerin sayısı geçen sezona göre yüzde 48 arttı.      Ruslar Türkiye tatili tercihlerinde değişikliğe gidiyor

MARMARİS VE BODRUM’A ARTAN İLGİ

Marmaris ve Bodrum’u tercih eden Rus turistlerin oranı ise yüzde 14’e yükseldi.

3 – 4 yıldızlı otellere olan talep artarken, uzmanlar bunu Türkiye’de fiyatlarda yaşanan artışın yanı sıra, Rus turistlerin özellikle Ege sahillerinde otel dışında daha fazla zaman geçirmesine, tarihi – kültürel yerleri ziyaretlerine bağlıyor.

Turkrus’un haberine göre Rus turistlerin çoğu hala imkanları ölçüsünde Türkiye’de beş yıldızlı otelleri tercih etmeye devam ediyor.

Sitenin verilerine göre, bu sezon Rus turistlerin en fazla ziyaret ettiği yerlerin başında Alanya (yüzde 31) ve Kemer (yüzde 22) geliyor.

Beş yıldızlı otellere yapılan ortalama harcama Alanya’da 168 bin Ruble, Kemer’de 182 bin Ruble.