Yolcu gemilerinin şehrin merkezine demirlemesini yasakladı

Yolcu gemilerinin şehrin merkezine demirlemesini yasakladı
Yolcu gemilerinin şehrin merkezine demirlemesini yasakladı

Last Updated on 21 Temmuz 2023 by Turizm Günlüğü

2021 Yılında Venedik’in aldığı karardan sonra Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da, belediye meclisi büyük yolcu gemilerinin şehrin merkezine demirlemesini yasakladı.

Hollanda’da hava kirliliği ve ziyaretçi sayısındaki artışla mücadelede yeni bir adım atıyor.

Amsterdam Belediye meclisi aldığı kararla büyük yolcu gemilerinin şehrin merkezine demirlemesini yasakladı.

Siyasetçiler, büyük yolcu gemilerinin kentin sürdürülebilir imajına uygun olmadığını savunurken, alınan kararla Amsterdam tren garı yakınlarındaki Ij Nehri kenarında bulunan yolcu gemisi limanının kapanması anlamına geliyor.

Belediye meclisi mart ayında aldığı kararla da İngiliz genç erkekleri bekarlığa veda partisi için Amsterdam’a gelmelerini konusunda uyarmıştı.

ollanda’nın başkenti Amsterdam’da, belediye meclisi büyük yolcu gemilerinin şehrin merkezine demirlemesini yasakladı.
Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da, belediye meclisi büyük yolcu gemilerinin şehrin merkezine demirlemesini yasakladı.

2021 Yılında Dev kruvaziyer gemilerinin Venedik’e girişi yasaklanmıştı

İtalya Bakanlar Kurulu, dev yolcu gemilerinin Venedik’e girişini yasaklayan kanun hükmünde kararnameyi onayladı. Gemilerin geçici olarak yanaşacağı Maghera Limanı’nın yapımı için ise 157 milyon euro harcanacak.

İtalya’da tartışmalara neden olan dev yolcu gemilerinin Venedik’e girişleri sonunda çözüme kavuştu. İtalya Bakanlar Kurulu, salı günü dev yolcu gemilerinin Venedik’e girişini yasaklayan kanun hükmünde kararnameyi onayladı.

Buna göre uzun yıllardır yaşanan kazalar nedeniyle tartışma konusu olan kruvaziyer gemileri, 1 Ağustos’tan itibaren Venedik kent merkezi yakınlarına giremeyecek. Onaylanan kararnamede, 25 bin tondan ağır ve 180 metreyi aşan gemiler Venedik Lagünündeki Maghera’ya yanaşacak.

Başbakan Mario Draghi, alınan kararı ‘Venedik Lagünü’nün korunması için önemli bir adım’ olarak nitelendirdi.

İtalya Kültür Bakanı Dario Franceschini ise karar hakkında, ‘Tüm dünya tarafından beklenen tarihi bir gün’ ifadelerini kullanarak, yasak nedeniyle mağduriyet yaşayacak firmaların zararının karşılanacağını duyurdu.

İtalya’da 5 yılı aşkın süredir Venedik Lagünü’nün dev turist gemilerine kapatılmasını talep eden UNESCO, son olarak ‘kara liste’ uyarısında bulunmuştu.
Gemilerin geçici olarak yanaşacağı Maghera Limanı’nın yapımı için ise 157 milyon euro kaynak ayrılacağı bildirildi.

Kaynak: Sputnik Türkiye