Depremde Zarar Gören Kültürel Mirasların İnşaları Başlıyor

Depremde Zarar Gören Kültürel Miraslar

Last Updated on 26 Temmuz 2023 by Turizm Günlüğü

Depremde zarar gören kültürel mirasların aslına uygun inşaları başlıyor. Tarihî kaleler ve müzelerin deprem hasarları onarılacak.

Kahramanmaraş Pazarcık merkezli 7.7 ve Elbistan merkezli 7.6’lık iki büyük deprem, tarihî yapılarda da ciddi hasar ve tahribata neden olmuş, depremin hemen ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı yapıların aslına uygun tamiratı ve güçlendirilmesi için çalışmalar başlatmıştı.

Hasar alan tarihî yapılar, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce onarılacak.

İHALE ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI

Sürdürülen çalışmalar kapsamında Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne ait 8 hizmet binası, 6 müze, 7 kale olmak üzere toplam 21 yapıdan oluşan bu önemli eserlerin deprem sonrası oluşan hasarları için ödenek aktarılarak ihale çalışmaları tamamlandı.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Vekili Birol İnceciköz ayrıca 4 müze ve 1 kale olmak üzere 5 yapının ihalesinin de devam ettiğini ifade ederek, “Kendi içinde, az hasarlı, orta hasarlı, ağır hasarlı ve yıkılmış olarak sınıflandırılan; güçlendirme ve restorasyon / rekonstrüksiyon projeleri, yapılan tespitler ve bilimsel danışma kurulunun öneri ve görüşleri doğrultusunda hazırlanarak ilgili koruma bölge kurulu tarafından uygun bulunan taşınmaz kültür varlıkları; hasar durumları doğrultusunda sağlamlaştırılmakta, onarılmakta ya da rekonstrüktive (yeniden inşa) edilmektedir” dedi.

Uygulamalar Dairesi Başkanlığı’na bağlı Yardım Şubesi Müdürlüğü’nün koordinasyonu ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tahsisli olmayan yapılarda da restorasyon çalışmaları başlatıldı. Bu çalışmalarla birlikte, ülkenin kültürel mirasının korunması ve gelecek nesillere aktarılması hedefleniyor.

60 ESERİN İHALESİ TAMAMLANDI

Vakıflar Genel Müdürü Sinan Aksu, 60 eserin ihalesini gerçekleştirdiklerini ve sözleşmelerini yaptıklarını belirtti.

Aksu, ihalesi biten eserlerin de bilim heyetleri tarafından değerlendirildiğini söyleyerek şöyle konuştu:

“11 şehrimizi kapsayan depremin yaraları ülke olarak sarılırken bir yandan da şehirlerimizin simgeleri haline gelen eserlerimizi ayağa kaldırmak için çalışıyoruz. Bu kapsamda ilk olarak sözleşmesi yapılan ve artık ihyaya başlanacak olan Abdülkadir Ağa Camii, Fatih Paşa (Bıyıklı Mehmet Paşa – Kurşunlu) Camii ve Türbesi, Arasta Camii, Ulu Camii, Fatikli Camii, Rum Katolik Kilisesi ilk eserlerimizden olacak.”        Depremde Zarar Gören Kültürel

DEPREMDEN ETKİLENEN İLLERDE ÇALIŞMALARA BAŞLANAN YAPILAR

HATAY İLİ, ANTAKYA İLÇESİNDE BULUNAN TESCİLLİ YAPILARIN DEPREM SONRASI KÜLTÜR ENKAZI AYRIŞTIRMASI VE DESTEKLEMELERİNİN YAPILMASI İŞİ

ŞANLIURFA HARRAN KALESİ RESTORASYONU 2. ETAP VE ŞANLIURFA HARRAN ULU CAMİİ RESTORASYONU VE ÇEVRE DÜZENLEMESİ

ŞANLIURFA ARKEOLOJİ VE MOZAİK MÜZESİ DEPREM VE SEL KAYNAKLI OLUŞAN HASARLARIN ONARIMI İŞİ

GAZİANTEP KALESİNİN DEPREM SONRASI OLUŞAN HASARLARIN GİDERİLMESİNE YÖNELİK RESTORASYONU

DİYARBAKIR E TİPİ CEZAEVİ MÜZE VE KÜLTÜR ALANI PROJELERİNİN YAPIMI

DİYARBAKIR SURLARININ DEPREM SONRASI OLUŞAN HASARLARIN GİDERİLMESİNE YÖNELİK RESTORASYONU (DİYARBAKIR SURLARI RESTORASYONU (9.ETAP) İŞİ)

HATAY KENT MÜZESİ (KÜTÜPHANE) YAPIM İŞİ

KAHRAMANMARAŞ ELBİSTAN MÜZESİ DEPREM KAYNAKLI OLUŞAN HASARLARIN ONARIMI İŞİ

MALATYA ATATÜRK EVİ MÜZESİ, ARKEOLOJİ MÜZESİ VE BEŞKONAKLAR MÜZESİ DEPREM SONRASI OLUŞAN HASARLARIN GİDERİLMESİNE YÖNELİK RESTORASYON, GÜÇLENDİRME VE TEŞHİR-TANZİMİ

ADIYAMAN KAHTA KALESİ DEPREM KAYNAKLI OLUŞAN HASARLARIN ONARIMI

DİYARBAKIR SAİNT GEORGE KİLİSESİ VE ÇARDAKLI HAMAMININ DEPREM SONRASI OLUŞAN HASARLARININ GİDERİLMESİNE YÖNELİK RESTORASYON İŞİ