Otelciler İçin Gelir Stratejileri

Otelciler İçin Gelir Stratejileri
Otelciler İçin Gelir Stratejileri

Last Updated on 16 Eylül 2023 by Turizm Günlüğü

Otel Sahibi veya Otel İşletmecisi olarak bir kayak merkezi işletmiyorsanız veya yıl boyu sıcak havaların yaşandığı bir seyahat destinasyonunda yer alan bir tesise sahip olacak kadar şanslı değilseniz, sonbahar ve kış ayları otelciler için özellikle yavaş geçebilir. Bazı otelciler ‘yoğun bir otel başarılı bir oteldir’ stratejisini benimserler. Odalarını çok daha düşük fiyatlara satarlar ve geliri artırmak için yiyecek ve içecek, SPA ve yan hizmetlere yönelik kurum içi harcamalara güvenirler.

Kağıt üzerinde yeterince iyi bir plan gibi görünse de, önemli ölçüde daha düşük oda fiyatlarından hoşlanan konukların SPA’ya, lüks yemeklere veya ucuz bir odayı telafi etmek için gereken deneyimlere harcama yapma olasılıkları genellikle daha düşük olduğundan bu yaklaşım yanlış yönlendirilmektedir.

Stratejik Sinerji: İş hacminin yavaşladığı sonbahar ve kış mevsimlerinde, otelin gelirini en üst düzeye çıkarmak için otel ekibi birlikte nasıl çalışılmalıdır?

Otelciler İçin Gelir Stratejileri
Otelciler İçin Gelir Stratejileri

Sezon dışı dönemlerde başarılı bir şekilde faaliyet göstermek için otellerin geçmiş performanslarını iyi irdelediklerinden emin olmaları gerekir. Bu noktada içinde bulundukları tam konumu ve iş hedeflerine ulaşmak için ne yapmaları gerektiğini daha iyi anlamak için mevcut talep tahminlerini bu kıyaslamalarla karşılaştırabilir ve doğrulayabilirler.

İç uyum, özellikle sonbahar ve kış aylarında ayrı bir önem taşımaktadır. Gelir yöneticileri, promosyonlarını dikkatli bir şekilde planlamalı, pazarlama bütçesini göz önünde tutmalı ve ilgili departmanların pazarlama departmanıyla etkin bir şekilde çalışmasından emin olmalıdır. Piyasadaki sınırlı talebi gerçekten elde etmek istiyorsanız, misafirin ilgisini çekecek bir teklifi uygulamaya yönelik bir pazarlama planı, seçilmiş teklifin kendisi kadar önemlidir.

İndirimlerin Ötesinde: Düşük sezonlarda optimum otel rezervasyonları gerçekleştirmek için kişiselleştirilmiş teşvikler hazırlamak akılcı olacaktır.

Oteller düşük sezon boyunca asgari rezervasyon potansiyeli ile karşı karşıya kaldıklarında, birçok otelin kendilerini nasıl fiyatlandırdıkları konusunda daha analitik olmaları ve işi kazanmak için hangi teşvikleri kullandıkları veya verdikleri konusunda daha detaycı ve etkin olmaları gerekir. Misafiri elde etmek için genel teşviklerin aşırı kullanılması, uzun vadede bir otelden elde edilen geliri azaltabilir.

En iyi teşvik teklifleri, her rezervasyon segmentinin motivasyonlarına göre uyarlanır ve kişiselleştirilir. Otelciler kendilerine şu tür sorular sormalıdır: “Neden executive katına yükseltme yapmalıyım?” veya “İş seyahatinde olan bir misafir, fiyata daha az duyarlı mı ve ne olursa olsun premium oda tipi için rezervasyon yapmaya istekli mi?”

Teşvikler söz konusu olduğunda, kişiselleştirilmiş deneyimler konuk çekmenin anahtarıdır. Varlıklı Y kuşağı ve Z kuşağı gezginleri ‘Yerli Kaşifler’ olarak anılmaktadır; çünkü artık birçoğu başka ülke ve bölgelere gitme imkanına rağmen, evlerine yakın lokasyonlara seyahat etmeye karar veriyorlar. Bu gezginlerin birçoğu kararlarını vermede bahsi geçen destinasyonları yakınlık ve seyahat kolaylığının yanı sıra, benzersiz doğa /sağlık deneyimleri ve lüks konaklamalar nedeniyle seçmektedirler. Bununla birlikte, genç gezginlerin benzersiz deneyimleri ve yüksek düzeyde müşteri hizmetlerini tercih etmesiyle birlikte “lüks” bir seyahatin neleri içerdiğinin tanımı da değişmektedir.

Promosyonlarda Kesinlilik: Otel kampanyalarının farklı konuklara göre uyarlanması

Otelciler İçin Gelir Stratejileri
Otelciler İçin Gelir Stratejileri

‘Yerli Kaşifler’ gibi bir grup potansiyel misafiri rezervasyon yapmaya motive eden faktör tamamen farklı olabilir. Otellerin, rezervasyon teslim süresini dikkate alarak her kanal veya coğrafi bölge için özel promosyonlar tasarlaması gerekir. Örneğin, bir otel kurumsal bireysel gezginleri çekmek için bir promosyonu veya markayı web sitesine doğrudan rezervasyon çekmek için bir dijital pazarlama kampanyasını yürürlüğe koymayı düşünebilir ve bu tekliflerin bileşenleri hedef kitlenin ihtiyaçlarına göre değişiklik göstermelidir. Bir otelin yürüttüğü herhangi bir düşük sezon promosyonu için gelir hedefleri belirlenmeli ve karşılaştırılmalıdır. Oteller, maksimum başarıyı sağlamak için hâlâ operasyondayken rezervasyon hızını ve doluluk tahminini izlemeye devam etmeli, promosyon ve pazarlama tahsislerini ayarlamalıdır.

Pazarlama çabalarınızı takip etmeyi ve gözden geçirmeyi ihmal etmek gibi şaşırtıcı derecede yaygın bir hata yapmayın! Düşük sezon promosyonları sona erdiğinde oteller, pazarlama harcamalarının yatırım getirisini değerlendirmek için her kampanyanın yoğun bir değerlendirme sürecini yürütmelidir. Gelecek yılın kış dönemi etkinliklerine yardımcı olmak için tüm tanıtım programlarının ve üretimlerinin kayıtları da tutulmalıdır.

Hesapları Dengelemek: Maliyet verimliliği için gelir yönetiminden yararlanmak

Elbette bir otelin mali sağlığı yalnızca gelen gelirle ilgili değildir; hesaba katılması gereken giderler de vardır. Talebin azaldığı sezonlarda otellerin maliyetlerini etkin bir şekilde yönetmesi gerekiyor. Gelir yönetimi teknolojisi, daha durgun çalışma dönemlerinde bile tüm otelde verimliliği artırabilir ve operasyonel performansı iyileştirebilir. Gelişmiş tahmin modelleri veya sistemleri, proje planlamasına ve personel alımına yardımcı olan iş talebine ilişkin güçlü bilgiler sağlar.

Otelcilikte etkin tahmin yürütme, daha iyi planlamaya ve çok daha iyi bir performansa yol açar.

Önceki İçerikPegasus’un Konya Uçağı 2 Saat 55 Dakika Rötar Yaptı! Mandıra Filozofu İsyan Etti
Sonraki İçerikMillet Bahçesi Nakkastepe’de, Boğaz Manzarasıyla Buluşun!
1958 yılında doktor bir ailenin çocuğu olarak Burdur'da doğdu. Lise öğrenimini 1975 senesinde İzmir Özel Fatih Kolejinde tamamladıktan sonra, üniversite eğitiminin Ön Lisans kısmını Turizm ve Otel Operasyonları üzerine 1980 senesinde Londra'da bulunan Middlesex Üniversitesinde takdirname ile tamamladı. 1983 yılında ise yine aynı üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği üzerine Lisans tahsilini başarı ile tamamladı.1983 senesinde Middlesex Üniversitesinde İşletme üzerine yüksek lisans diplomasına devam etti. 1986 yılında Türkiye'de Divan İstanbul oteli ile otelcilik sektörüne giriş yapan Selçuk KUTTAŞ, Hilton International Ankara, swisotel The Bosphorus Istanbul, Hyatt Regency Istanbul & Hyatt Regency Baku , Princess Otelleri ve diğer otel grupları ile çalıştıktan sonra 2012 senesinde, beş yıl görev yaptığı Dedeman Hotels & Resorts International'dan ''Otel Genel Müdürü'' ünvanı ile emekli oldu. Kariyeri boyunca Yeditepe Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Girne Amerikan Üniversitesi, Swissotel Eğitim Merkezi ve Vatel International Business School Tourism & Hotel Management'da tam zamanlı ve ders saati ücretli ''Öğretim Görevlisi'' olarak çalıştı. KUTTAŞ çok iyi derecede İngilizce ve orta seviyede Fransızca bilmektedir. İngiltere'de bulunan Otel İşletmeciliği Enstitüsünün (Institute of Hospitality) üst düzey üyesidir. Aynı zamanda merkezi Antalya'da bulunan Profesyonel Otel Yöneticileri Derneğinin de (POYD) üyesidir. Selçuk KUTTAŞ evli ve bir kız çocuğu sahibidir.