Eylül’de Gidilecek En Güzel Yunan Adası

Eylül'de Gidilecek En Güzel Yunan Adası
Eylül'de Gidilecek En Güzel Yunan Adası / Aynur Tattersall

Last Updated on 25 Eylül 2023 by Turizm Günlüğü

Yunan adalarından büyülenmemek mümkün değil. Her defasında yollara dökülme zamanı geldiğinde önce karşı kıyıdaki dostlarım aklıma gelir. Eylül’de Gidilecek En Güzel Yunan Adası

Sen Ne Güzelsin! Eylül de Lipsi

Eylül'de Gidilecek En Güzel Yunan Adası
Eylül’de Gidilecek En Güzel Yunan Adası

Yelkene olan tutkum beni yıllar önce bu adaya sürüklemişti. Bir seyir sırasına havanın birden bozması nedeniyle Leros’dan Patmos’a giderken Lipsi’ye sığınmıştım. Bugüne kadar sayısız Yunan adası gördüm ve her biri değişik özellikleriyle büyüledi beni ancak tesadüfen sığındığım bu adaya hayranlığım defalarca sürükledi beni buraya.

BU DEFA FERİBOTLA LIPSI

Beni tanıyan herkes Lipsi’ye olan düşkünlüğümü bilir. Öyle sabahlara kadar süren eğlenceler, insanlarla dolu sahiller yok burada. Bir huzur bir başka enerji var. Kimsenin telaşının olmadığı herkesin günlük işlerini yapar halde senin sadece eşlik ettiğin güzel bir misafirperverliğin yaşandığı bir ada. Bu defa çok sevdiğim meslektaşım ve meslekte yüzlerce gazeteci yetiştirmiş sıkı bir gürme ve yazar olan sevgili dostum Nurhata Talay ile yollara düştük. Adayı bir de bu mevsimde yelkenlim ile değil Bodrum’dan yola çıkarak deneyimlemek istedim.

Bu kadar çok sevdiğim adanın bir rehberi olsun istedim. Arkadaşlarım ve yıllardır Ada ile ilgili yazılarımı okuyan anlattıklarımı dinleyenler gelmeye başladılar ve bana ne yapacaklarını soruyorlar İşte size Lipsi ile ilgili bir gezi rehberi hazırladım..

Burasını daha çok yelkenciler biliyor. Hatta birçok denizcinin gizli cenneti Lipsi adası. Kitle turizminin bozamadığı yerli nüfusun 500’u geçmediği sakın küçük bir ada.

Güneydoğu Ege’de bulunan adacık gruplarından oluşuyor. Leros adasının kuzeyinde 16 km kare yüz ölçümü ve 36 km kıyı şeridiyle muhteşem bir yer . Buraya yıllar boyu gelen çoğu İtalyan ve İngiliz rehber daha sonra işlerini bırakıp yerleşmiş ve burada tanıştığı yerli erkeklere aşık olup evlenip burada kalmış. Bu sebeple adı âşıklar adası olarak da biliniyor.

Eylül'de Gidilecek En Güzel Yunan Adası
Eylül’de Gidilecek En Güzel Yunan Adası

Biz İzmir’den kendi aracımızla yola çıktık. Bodrum’dan Kos Adası’nda 20 dakikalık bir feribot yolculuğundan sonra buradan Lipsi feribotuna bindik. Kos Lipsi arası sadece 2 saat. Yol boyunca feribot Leros ve Kalimnosta duruyor.

KAİRİS’TE LİPSİ PEYNİRLİ KAHVALTIYA DOYUM OLMUYOR

Adaya bu şekilde ulaşım çok kolay. Harika bir yolculuktan sonra vardık. Covid sonrası ilk ziyaretim ve ne kadar çok özlediğimi farkettim. İner inmez Ada’da ünlü bir fırınıcı olan dostum Takis Kairis ile karşılaştık  Özellikle yer ayırtmadık ayrıca gerçekten sezonda yer bulmak çok zor birkaç defa sitelerden denedim ama doluluk oranı Eylül olmasına rağmen yüzde yüz gösteriyordu. Şansımı denemek istedim Takis bizi harika börekleri tatlıları ve kahveleri olan fırınına götürdü önce. Burası 24 saat açık. çevre adalara da ekmek yapıyorlar. Bölgenin en iyi fırını ve oğlu Aggelos Atina’da pastacılık okumuş muhteşem kahvaltılıklar yapıyorlar. Dışarıdan sıradan bir fırın gibi görünüyor ama yazın kalabalıktan yer bulmanız imkansız gibi ama mutlaka şansınızı denemelisiniz.. Otantik bir havası olan Kairis, 14 yıldır dostum Nikitas Kairis tarafından işletiliyor. Doğal un kullanılıyor ve ekmekler taş fırında pişiriliyor.

Yıllar önce Rodos’a para kazanmaya giden Nikitas, hep bir gün buraya dönüp bu bölgeyi turistik bir yere dönüştürmenin hayalini kurmuş. Burası aynı zamanda Lipsi’nin tek pasta börekçisi 21 kişi çalışıyor ve 14 çeşit un kullanılıyor.

Patmos’a ve diğer adalara buradan ekmek gönderiyorlar. En popüler tatları ise peynirli börek, pek çok şekilde hazırlanan pouggi tatlısı, kızgın yağ ve çatal yardımıyla şekillenen ‘dıpla’. Ayrıca ev yapımı keçi sütlü dondurması harika! Sakızlı dondurmanın tadına doyamayacaksınız.

DOSTUM CHLOROS İLE UNUTULMAZ AKŞAM YEMEĞİ

Güzel bir kahvaltıdan sonra Adanın en sevdiğim görüntüsüne sahip olan küçük bir butik işleten dostum Chloros Giorgis’in yerine Helios Studios’a yürüdüm. Adada yer olmadığını ancak kendi evini derhal bize tahsis ettiğini söyledi. Gözlerimiz yaşardı. Seyahatimizin bir kısmında kendisiyle kaldık ve geceleri uzun uzun sohbetler ettik. Yine bize avludaki odacağında yemek yapmayı ihmal etmedi. Biz kendisine George diyoruz ve herkes onu öyle biliyor. George kendini bu hayat tarzına adamış. Yıllar süren dostluklar geliştirmiş harika bir insan. Eğer bir gün adaya giderseniz mutlaka gidip tanışmanız gereken kişiler arasında George. Kimse sorarsanız gösterirler. En güzel manzaralardan birine sahip butik otel işleticisi olarak biliniyor halk arasında ama bizim kalplerimizi fetheden sevgili dostumuz o.

Adada daha çok yerleşik olarak İtalyanlar küçük küçük gruplar oluşturmuş. Her yıl birkaç ay gelip burada kiraladıkları evlerde kalıyorlar. Yıllar önce daha çok kiralıyorlardı ama bu defa çoğunun buradan yer aldığını ve yerleştiğini duydum. Buraya diğer ülkelerden gelerek yerleşenler butik, küçük el işleri satan mağazalar açıyor ve artık yılın altı ayı burada kalıyor.

Lipsi kafa dinlemek ve nostalji yaşamak için harika bir yer. Sokaklarında dolaşırken keçi sürülerine, eşekler üzerinde yolculuk yapan yaşlılara rastlıyorsunuz.

Her şey doğal akışında burada. Kimsenin telaşı yok… Adada birçok kişi şarapçılık geleneğini sürdürüyor. Ayrıca keçi peyniri üretimi yapılıyor.

BENİ ADA’YA GELEN HER TÜRK’E SORAN NİCOLETTA

Beni herkese soran Nicoletta

İkinci ziyaretimi adanın en yüksek tepelerinden birinde keçi peyniri üreten Nicoletta”ya yaptım. Nicoletta beni görünce ağlamaya başladı. Bu kadar uzun süre gelmeyince başıma bir şey geldiğini düşünmüş son üç yıldır adaya gelen her Türk’e sormuş beni ama benden haber alamamış. Uzun uzun sarılıp ağlaştık. Ne o Türkçe biliyor ne ben Yunanca. İngilizcesi de yok ama google çeviri sayesinde anlaşarak dost olduk bir kere ve dostluğunuz baki kaldı. Eğer adaya gelirseniz mutlaka üşenmeyin ve adada bir yürüyüş yapıp tepedeki keçi barınağını görünce kapısını çalıp Nicoletta ile tanışın. Ha, ben de selam söylemeyi de unutmayın lütfen.

Ada sayısız bağa sahip ve çok özel şaraplar üretiliyor. Lipsi’nin nüfusu 600 civarında. Her yıl Ağustos ayında gerçekleştirilen şarap festivalinde ve sezonda nüfus ikiye katlanıyor. Adaya ödül getiren onların Fokiano dedikleri bir üzüm çeşidinden ürettikleri Aposperitis şarabını mutlaka test etmelisiniz. Bizim Foça üzümünden, Tabii Foca’da bu üzüm çeşidinin kaldığını pek sanmıyorum. Üzerinde kuruduktan sonra toplanıyor ve tekrar kurumaya bırakılıyor. Harika tatlı bir şarap öyle çok pahalı da değil .Giderseniz almadan tatmadan dönmeyin. Eylül sonuda kadar Lipsi Winery de tadım günleri yapılıyor. Adanın küçük olduğuna bakmayın sizi bir kaç gün meşgul edecek etkinlik, tadımlar, eğlence bulunuyor.

Adada yetiştirilen hemen hemen her şey sertifikalı ve organik. Neredeyse bütün restoran sahipleri kendi tarlalarında ürettikleri meyve ve sebzeleri kullanıyor yemeklerinde. Yetmeyince Atinadan geliyor. En taze sebzeyi kullanmayı ihmal etmiyorlar.

MANOLİS TASTE’TE MUHTEŞEM AHTOPOT

Lipsi Adası’nda bulunan dünyaca ünlü şef Manolis ve Yazarımız Aynur Tattersal
Lipsi Adası’nda bulunan dünyaca ünlü şef Manolis Hiras ve Yazarımız Aynur Tattersall

Lipsi’de gerçek adalıların hazırlayabileceği yemekler pişiriliyor. Dar sokak aralarındaki restoranlar da sahildeki restoranlar kadar popüler. Ada’nın büyük çoğunluğunda balık üzerine hazırlanmış bir mutfağa sahip.

Adanın en lezzetli yemeklerini limanın hemen sol tarafında yer alan Cylpso’da yedim. 43 yasındaki Nicolas Maggos babasından devraldığı bayrağın 45 yıldır dalgalanmasını sağlıyor. Cylpso bir aile restoranı. Anne Alexsandra sabahın erken saatlerinde mutfağa giriyor. Mekân akşamları tıklım tıklım dolu. Orfoz çorbası için konuklar günler önceden sipariş veriyor.

Kesinlikle Alexsandra’nın özel yapımı olan çorbayı tatmanızı öneririm. Ayrıca barbun çarpaccıo ve tuna tartar da buraya özel lezzetler. Ağzınıza atar atmaz dağılan patatesli kuzu yemeği muhteşem.

Farklı bir damak tadı istiyorsanız Monalis’e gitmenizi öneririm. Manolis Hiras genç bir şef. Kendi tarzına Yunan mutfağını uyarlamış. Benim favorim arasında. Kayısılı tavuk, sebze soslu biftek, limon soslu Lipsi kuzusunu denemenizi tavsiye ederim. Ayrıca özel soslu ahtapotu ve deniz ürünleri de harika, Gürme mutfağın modern ortamında bölgeye has yemekleri hayata yeniden geri dönmüş adeta Manolis.

RENA TEKNESİYLE UNUTULMAZ ADA TURU

Zaman buldukça etraftaki küçük adaları da gezmeyi ihmal etmedim. Ailece kaptan olan dostum Rena’nın teknesi yazın her gün, Eylül ayında haftada iki gün çevre adalara günü birlik tur düzenliyor. Mutlaka bir gününüzü ayrımanızı tavsiye ederim. Ayrıca Rena’nın butik oteli var, hem hesaplı hem çok temiz. Ada’nın merkezinde Renas Rooms olarak bulabilirsiniz. Birkaç gün bahçe manzaralı muhteşem bir odasında kaldık.

Lipsi’de zaman birkaç gün şu gibi aktı. Ada’nın hemen güneyindeki, Lira adasının çevresinde, Katsadia köyü tam bir cennet. Merkezden yürüyerek gidebilirsiniz. Daha çok tekneyle gelenler demir atıyor ve biliyor ama karadan da ulaşım çok kolay sadece 10 dakikalık yürüyüş mesafesinde. Yaklaşık bir kilometrelik köy kumu ve berrak suyuyla harika bir plaja sahip.

Koyda bulunan ‘Dilaila Restoran’ buradaki tek yemek yiyebileceğiniz yer. Mekân arka bahçesinde yetiştirdiği organik sebzeleri kullanıyor. Aylar önceden randevu ile çalışan Dilaila günün her saatinde dolu. Kilometrelerce öteden ziyaretçiler sadece bu lezzetleri tatmak için geliyor.

Ahtopot ve kalamar çarpaccıo, ton balığı tartar, şaraplı bonfile, etli ve sebzeli veya peynirli yapılan Trelofeta gibi tüm yemekler en taze ürünlerle hazırlanıyor. Mutfak 12.30 – 23.00 arası, bar ise gece üçe kadar açık. Şef Christos harikalar yaratıyor otantik mutfağında.

Tarih öncesi dönemlerden günümüze kadar bir yerleşim yeri olan Lipsi adası yelkenciler ve kafasını dinlemek isteyenler için bulunmaz bir yer. Ben ve Nurhayat yine harika vakit geçirdik. Topu topu 16 kilometre olan adayı baştan sonra her gün yürüdük;

· Takis’te Lipsi böreği ve kahve ile kahvaltı yaptık

· Katsadia koyunda yüzdük

· Dalgıç Yanış’ın tezgahına uğrayıp ön yıl garanti verdiği sünger ve deniz kabukları almayı unutmadık. 30 yıldır Ada’da aynı noktada duruyor Yanis. Mutlaka kendisi ile tanışmanızı tavsiye ederim.

· Takis’in yeni açtığı Casadivinodeli de şarap ve peynir eşliğinde gün batımını izledik

· Rena turları ile çevredeki diğer adaları gezdik

· Natasha Panopoulou ve Anna Rizos’un modaya uygun kıyafetler satan mağazasında alışverişi ihmal etmedik.

· Ve giderken mutlaka Feta peyniri ve aklımızda kalan diğer şeyleri almak için Ada’nın tek marketi olan sevgili Theologos Maggos’a uğramayı unutmadık. Dönerken mutlaka gidip Feta peyniri ve yöreye özel kekik balını almayı unutmayın.

Ada çok küçük dedim ama dünya starları da burayı görmek için bir birleriyle yarışıyor. Bu gittiğimde James Bond’un yakışıklı aktörü Pierce Brosnan ile karşılaştım. Ayak üstü sohbet ettik ve fotoğraf çekmeyi de ihmal etmedik. Tabii yılların tecrübeli gazetecisi Nurhat’ın hızlı davranması ve en güzel kareyi bulmak için gecenin bir yarısı gösterdiği çabayı unutamam.

Pierce Brosnan Türkiye’ye Geliyor
Pierce Brosnan Türkiye’ye Geliyor

Harika zaman geçirdik. Yeni dostlar edindik var olanları pekiştirdik. Lezzet keşiflerimizin sonu gelmedi. Nurhayat Talay’ın doğum günüydü her gittiğiniz yerde pastalar ve mumlarla karşılaştık. Daha şimdiden özledim adalı dostlarımı. Kim bilir belki atlar yine havalar tamamen soğumadan tekrar giderim . Dilerseniz bana takılın birlikte keşfedelim bu defa…

SKYMARİNE ILE BODRUMDAN 20 DAKİKADA KOS

Bodrumdam her gün iki sefer var Kos’a ve oradan hiç beklemeden Lipsi feribotuna geçebilirsiniz. Mevsimlere göre saatler değişiyor ama bu konuda bir numara Skymarine feribot şirketi. Müdüresi Özlem her türlü sorunuza cevap veriyor. 05340812722 www.skymarine.com.tr den de biletlerinizi alabilirsiniz.