Kiralar Düşecek Mi? Ev Satın Almak Mantıklı Mı? Uzmanlar Neler Söylüyor?

Kiralar Düşecek Mi? Ev Satın Almak Mantıklı Mı? Uzmanlar Neler Söylüyor?
Kiralar Düşecek Mi? Ev Satın Almak Mantıklı Mı? Uzmanlar Neler Söylüyor?

Last Updated on 16 Ekim 2023 by Turizm Günlüğü

Konut almayı planlayanlar için kritik bir dönemdeyiz. Konut kredisine erişimin zorlaşması, faiz oranlarının yüksekliği ve artan konut fiyatları, yatırımcıları nasıl etkiliyor? Kiralar düşecek mi? İşte uzmanların değerlendirmeleri: Kiralar Düşecek Mi? Ev Satın Almak Mantıklı Mı? Uzmanlar Neler Söylüyor? işte cevabı…

Milyonlarca vatandaş, yükselen kira oranları nedeniyle konut sahibi olmanın yolunu araştırıyor. Ancak, yatırım için ev almak daha zorlaşıyor. İkinci bir konut satın almak isteyenlere sadece konut fiyatının %22,5 kadarı kredi olarak veriliyor.

Hürriyet.com.tr’den Burak Taşçı’nın aktardığına göre; Yüksek konut fiyatları nedeniyle peşinat tutarları da artış gösterdi. Örneğin, yatırım amacıyla ikinci bir konut satın almak isteyenlerin 5 milyon TL’lik bir ev için 3 milyon 875 bin TL’yi peşin ödemeleri gerekiyor.

İstanbul'da Yaşam Maliyeti Rekor Seviyede Arttı!
Kiralar Düşecek Mi? Ev Satın Almak Mantıklı Mı? Uzmanlar Neler Söylüyor?

Yeni bir kampanya beklentisi var. İlk kez ev alacaklar için düşük faizli kredi verilmesi planlanıyor. Öngörülen faiz oranı %1,20 ve maksimum vade 180 ay olacak.

Peki, kiraların geleceği ne olacak? Uzmanlar, kira fiyatlarında bir düşüş beklemediklerini belirtiyor. Ayrıca, kredi faiz oranlarının yüksek olması, konut piyasasını olumsuz etkiliyor.

İstanbul Emlak Brokerleri Kulübü Başkanı Ulvi Özcan, konut yatırımının bugünkü koşullarda doğru bir tercih olmadığını düşünüyor. Konut fiyatlarında bir düşüş beklemediklerini belirten Helmann Yönetim Kurulu Başkanı Selman Özgün, son politikaların ve yükselen faizlerin konutta talebi frenlediğini ifade ediyor.

Özcan, oturum amaçlı konut alımlarını tavsiye ederken, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Gayrimenkul Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Hakan Akdoğan, konut fiyatlarının TL bazında düşmeyeceğini belirtiyor.

Özetle, konut alımı konusunda pek çok belirsizlik ve soru işareti var. Uzmanların öngörülerine göre, kira fiyatlarında bir düşüş beklenmiyor ve konut kredisi oranları mevcut koşullarda cazip değil. Bu dönemde konut yatırımı yapmayı planlayanlar için piyasa koşullarını dikkatlice değerlendirmek büyük önem taşıyor.