3 Maddesi Daha Kabul Edildi

Last Updated on 25 Ekim 2023 by Turizm Günlüğü

Konutların Turizm Amaçlı Kiralanmasına İlişkin Teklifin 3 maddesi daha kabul edildi.

TBMM Genel Kurulunda, Konutların Turizm Amaçlı Kiralanmasına ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin 3 maddesi daha kabul edildi.

Kabul edilen maddelere göre, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce iş yeri açma ve çalışma ruhsatı düzenlenmiş olan ve turizm işletmesi belgesi bulunmayan ancak ruhsat tarihinden itibaren henüz bir yıllık turizm işletme belgesi alınma süresi dolmamış olan konaklama işletmelerinin, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 ay içerisinde Bakanlığa başvurmaları, 6 ay içerisinde de turizm işletmesi belgesi alması zorunlu olacak.

3 ay içerisinde başvuru yapmayan veya 6 ay içinde turizm işletmesi belgesi alamayan konaklama işletmeleri faaliyette bulunamayacak. Bu işletmelerin iş yeri açma ve çalışma ruhsatı Bakanlıkça yapılan bildirim üzerine yetkili idare tarafından bir ay içinde iptal edilecek ve faaliyetlerine son verilecek.

Teklif kapsamındaki iş yeri açma ve çalışma ruhsatı alma yükümlülüğü getirilenler hariç, turizm amaçlı kiralama izin belgesi verilen konutlar için iş yeri açma ve çalışma ruhsatı alınmayacak.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile odalar ve borsaların hazırladığı bütçelerde Türkiye Odalar, Borsalar ve Birlik Personeli Sigorta ve Emekli Sandığı Vakfına ödenmek üzere ayrılacak pay, yüzde 1’den yüzde 3’e yükseltilecek. Birlik Genel Kurulu, bu payı yüzde 6’ya kadar artırmaya yetkili olacak.

Teklifin 19. maddesinin kabul edilmesinin ardından TBMM Başkanvekili Celal Adan, birleşime ara verdi.

Adan, aradan sonra komisyonun yerini almaması üzerine birleşimi 25 Ekim Çarşamba saat 14.00’te toplanmak üzere kapattı.

OKUMA ÖNERİSİ: Turizm Amaçlı Kiralanan Konutlar İçin Kanun Teklifinin Detayları Belli Oldu