DER Touristik: Destinasyonların Yıldızı Türkiye

DER Touristik: Destinasyonların Yıldızı Türkiye

Last Updated on 21 Kasım 2023 by Turizm Günlüğü

2023 yaz sezonunu güçlü bir artışla kapatan DER Touristik, 2024 sezonu için de oldukça iyimser bir tablo çiziyor. Alman tur operatörüne göre, destinasyonlar arasında Türkiye ilk sırada yer alıyor. DER Touristik: Destinasyonların Yıldızı Türkiye 

Almanya’nın ikinci büyük tur operatörü DER Touristik, 2023 yaz sezonunu güçlü bir artışla tamamlamasının ve kış sezonu için iyi başlangıcın ardından, 2024 yaz sezonu için de iyi performans sergilemeyi bekliyor.

DER Touristik Orta Avrupa CEO’su Ingo Burmester

DER Touristik Orta Avrupa CEO’su Ingo Burmester, “2024 yaz sezonu rezervasyonlarında son derece güçlü bir başlangıç yaşıyoruz. Şimdiden önceki yıla göre neredeyse üç kat daha fazla rezervasyon yaptık. Hatta Kasım 2018 dönemindeki rezervasyon seviyesinin yüzde 15 üzerindeyiz” açıklamasında bulundu.

Burmester, “Artan seyahat fiyatları nedeniyle, sunduğumuz “ücretsiz iptal” ve “yeniden rezervasyon” opsiyonları erken rezervasyonlarda şu anda önemli bir rol oynuyor. Tatilcilerin yüzde 40’ından fazlası şu anda erken rezervasyonlarını “esnek seçeneklerle” gerçekleştiriyor” dedi.

SEYAHAT ACENTALARININ GERİ DÖNÜŞÜ

“Bu süreçte Almanların seyahat acentelerine daha fazla başvurduğunu, rezervasyonlar için seyahat acentalarını tercih ettiklerini” belirten DER Touristik CEO’su Burmester; “Şu an için 2024 yılı yaz tatillerinin yüzde 60’ından fazlası seyahat acenteleri aracılığıyla rezerve ediliyor” dedi.

Touristik Aktuell’in haberine göre; Alltours da acentalar kanalıyla yapılan rezervasyonlar için aynı oranı paylaşırken; TUI AG, ise yüzde 70’lik bir seyahat acentesi payına işaret ediyor.

OKUMA ÖNERİSİ: Alltours 2024 Yaz Sezonunun Trendlerini Açıkladı

2023 YILINDA NET ARTIŞ

DER Touristik, geçen turizm sezonunu satışlarda yüzde 20’nin üzerinde önemli bir artışla kapattı.

Burmester’a göre; “2023 yılında bir önceki yıla kıyasla, 4 ve 5 yıldızlı otel rezervasyonlarında %10’dan daha fazla artış yaşandı. Bu trend, 2024 yılında da devam edecek.”

“TONU TÜRKİYE BELİRLİYOR”

DER Touristik destinasyonlarının şu anki yıldızı ve lideri Türkiye olurken; Türkiye’yi İspanya ve Yunanistan takip ediyor. Dördüncü ve beşinci sırada ise Tunus ve Mısır yer alıyor.

Uzun mesafe destinasyonlarında ise Mauritius, Maldivler ve Seyşeller önümüzdeki yaz için rezervasyon sıralamasında en üst sırada yer alırken, onları Kuzey Amerika ve Karayipler ile Dominik Cumhuriyeti, Meksika ve Küba takip ediyor.

Bu destinasyonları ise Birleşik Arap Emirlikleri ve Tayland izliyor.

2024 YAZINDA 11 YENİ SENTIDOS OTELİ

Otel segmentinde DER Touristik, bu yaz Sentido markası altında Mısır’da 2, Türkiye ve Bulgaristan’da 1’er otel olmak üzere 11 yeni otel açılışını duyurdu.

Uzun mesafe destinasyonları Tayland, Maldivler ve Sri Lanka olmak üzere 3 yeni açılış ve İtalya’nın çeşitli bölgelerinde 4 yeni Sentido Premium tesisi açılışı gerçekleşecek.

ALDIANA VE ANANEA ÇATISI ALTINDA YENİ TESİSLER

2024 yılında, yaz sezonu sonrasında da yeni otel açılışları planlanıyor. Premium segment markası Aldiana, 2024 sonbaharında yeni Side Beach tesisine ek olarak Mısır’da da yeni bir tatil köyü açacak.

Burmester’ın açıklamalarına göre; “butik tarz konaklama deneyimi” sunan Ananea markası da büyümeye devam edecek. Ananea çatısı altında İtalya’da ikinci otel, 2025 yılında da Hint Okyanusu’nda da bir otel hizmete açılacak”

AİLELER İÇİN GENİŞ TATİL SEÇENEĞİ SUNACAK

Geçtiğimiz yaz sezonunda, DER Touristik’in her üç rezervasyonundan biri aileler tarafından gerçekleştirildi.

Bu nedenle DER Touristik – Dertour, 2024 yılında 100’ün üzerinde yeni otelle “ailelere yönelik geniş tatil seçenekleri” sunacak. Toplamda 1.600 aile otelinin yer aldığı program ile ailelere geniş tercih seçeneği sunulacak. DER Touristik: Destinasyonların Yıldızı Türkiye