2024’te Tatil Fiyatlarını Hangi Faktörler Belirleyecek?

2024 Yılında Turizmi Tehdit Eden 5 Faktör
Turizm Günlüğü'nün görsel partneri: Depositphotos

Last Updated on 30 Kasım 2023 by Turizm Günlüğü

Turizmci Recep Yavuz, 2024 yılında tatil fiyatlarını etkileyecek faktörleri mercek altına aldı.      2024’te Tatil Fiyatlarını Hangi Faktörler Belirleyecek?

Turizmci Recep Yavuz, kendi blog‘unda yer verdiği “Tatil 2024’te Daha Ucuz Olmayacak” başlıklı yazısında 2024 yılında tatil fiyatlarının artacağına dikkat çekerek; bu artışta rol oynayacak faktörleri ele aldı.

Recep Yavuz’un kaleme aldığı “Tatil 2024’te Daha Ucuz Olmayacak” başlıklı yazısı şu şekilde:

TATİL 2024’TE DAHA UCUZ OLMAYACAK

Sevimsiz bir konu olduğunu biliyorum, ancak 2023 yılında turizmde en çok konuşulan konu “artan fiyatlar” olunca “Gelecek yaz bizi neler bekliyor?”“Acaba fiyatlar düşer mi?” soruları şimdiden kafaları kurcalıyor.

Şunu peşinen söyleyeyim: 2024 fiyatları, 2023 yılında belirlendi ve afişe edilerek aylar öncesinden satışa sunuldu. Bu yapılırken, 2023 yılı baz alınarak, üzerine olası artışların ortalaması serpiştirildi ve yeni fiyatlandırma oluşturuldu.

Tatile dair ürün sunan hemen her birim, bunu veya buna benzer bir şekilde uyguladı.

Kimisi küçük artışlarla yola çıkarken, kimisi – biraz da riziko alarak – radikal artışlara gitti.

Çok az bir kesim de fiyatlarını koruyabildi.

Hiçbirimiz kahin değiliz.

Gündemdeki savaşların nereye evirileceği, yakıt ve enerji giderlerinin seyrini, ülkelerdeki ekonomik gidişatın yönünü ve dünyanın başına daha nelerin geleceğini kestirecek bir öngörü mevcut değil.  2024’te Tatil Fiyatlarını Hangi Faktörler Belirleyecek?

***

Yaşayıp göreceğiz…

Bunula birlikte fiyatlarının neden artacağına dair birkaç önemli sebep, gözümüzün önünde kabak gibi duruyor. Bunun için kahin olmaya da gerek yok…

Aşağıdaki başlıklardan yola çıkarak 2024 tatilinin bir önceki seneden düşük olmayacağını söylemek mümkün:

1. TALEP

Bu yıl dünya genelinde 1 milyarın üzerinde kişi seyahat etti. Görünen o ki pandemi ertesi tatile talep hız kesmeden devam ediyor. “İntikam seyahatleri” bitti, insanlar hayatın gerçeklerine göre şekillendirilmiş seyahatlere yöneldi. Tatilci bütçeye göre yeni rotalar oluşturuyor. Her ürünün bir alıcısı mutlaka var. Günümüzde insanların seyahate çıkması lüks değil bir nevi terapi ve ihtiyaç halini aldı. Talep geldikçe fiyatlar yukarı eğilimli olacak.

2. VERGİLER

Seyahatin – turistin – artması tatil bölgelerine ağır yükümlülükler getiriyor. Kalabalıkları taşıyamayan ülkeler ve destinasyonlar ya kısıtlamalarla veya birtakım vergilerle bunun yönetilebilir hale gelmesine çalışıyor.

Mesela Yunanistan yazın yaşadığı yangınların acısını turistten çıkaracak ve önümüzdeki sezon geceleme vergisini artıracak. Tunus, 3 kat artışı göze aldı bile. İspanya, İtalya yeni vergilerin peşinde. Bu rakamlar önceleri masum 1-2 €’larla başladı ama 4-5 kat artmaya doğru gidiyor ve göreceksiniz sezon içinde de artarak devam edecek.

Nerede talep varsa orada yoğunluğu azaltmak ve hizmeti yerine getirebilmek için yeni gelir kalemleri yaratmak bir zorunluluk haline gelecek.

3. UÇAK FİYATLARI

Dünyadaki tatillerin önemli bir kısmı uçak ile yapılıyor. Turisti en hızlı ve konforlu taşımanın bedeli de gittikçe ağırlaşıyor. Uçmak, önümüzdeki yıllarda daha ucuz olmayacak, hatta artışların sınırlı kalması bize bir hediye gibi gelecek. Zira uçakların havalanıp yere inmesinin maliyeti sürekli artıyor. Havalimanı vergilerinden, uçak şirketlerinin gecikme ve iptallerden dolayı ödediği tazminatlara kadar uçakçıların başında bir sürü maliyet kalemi var. Yakıtın yönü ise bir türlü kestirilemiyor.

4. UÇUŞ ROTALARI

Birçok uçuş, yaptırımlardan dolayı zik-zak çizerek gerçekleşiyor. Turistler çoğu kez dolana dolana varıyorlar tatil yerine… Mesela Moskova-Antalya uçuşunu bir takip edin. Avrupa’nın kenarından Ukrayna hava sahasına dokunmadan bir yarım ay çizerek aşağıya inebiliyor. Bu hem uçuş saati hem yakıt olarak uçanı da uçuranı da mağdur ediyor. Haliyle paket fiyatlara yansıyor.

5. HAVALİMANLARI MALİYETLERİ

Yoğunluk artıkça boğulacak duruma gelen havalimanları eleman bulmakta zorlanıyorlar. Bulsalar da çalışan sayısının artması özellikle “handling” maliyetlerinin artmasına yol açıyor. Yüzlerce kişinin birkaç vardiya olarak çalıştığı havalimanlarında meydana gelen maliyetler havalimanlarının en büyük derdi olarak devam ediyor.

6. YÜKSEK ENFLASYON

Pandemiden beri birçok ülkenin başının belası olan türbülanslı ekonomi, iğneden ipliğe her kalemi etkiliyor. Tatil paketlerini oluşturan her ürün kendi içinde fiyatlara yansıyınca fiyatlar yönünü yukarıya çeviriyor. Fiyatını revize etmeyenin sürdürebilirliği kalmıyor.

***

Bütün bunların bedelini birileri ödemeli. Sizce kim?

Tabii ki turist …

Tatil herkesin hakkı, ama artık ucuz değil. İnsanlar ne koşulda olursa olsun tatile gidebilmek üzere ya süreyi kısaltacak ya gideceği ülkeyi ya da bölgeyi değiştirecek.

Görünen o ki; en iyi ihtimal fiyatların 2023 seviyesinde seyretmesi olacak.