Bakanlık’tan Turistik Doğu Ekspresi Uyarısı

Turistik Doğu Ekspresi Uyarısı

Last Updated on 4 Aralık 2023 by Turizm Günlüğü

Turistik Doğu Ekspresi’nin yeni sezon seferleri 11 Aralık’ta başlayacak. Başlayacak seferlerin öncesinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Turistik Doğu Ekspresi için bir uyarıda bulundu. Bakanlık’tan Turistik Doğu Ekspresi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nca, hayata geçirilen Turistik Doğu Ekspresi’nin bu sezon için ilk seferi 11 Aralık’ta yapılacak.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Turistik Doğu Ekspresi” için bilet satış yetkisi olmayan bazı seyahat acentelerinin “Doğu Ekspresi” biletlerini “Turistik Doğu Ekspresi” gibi pazarlamaya çalıştıklarına dikkat çekildi.

Bu konuda vatandaşları uyaran Bakanlık, bu eylemlerde bulunan acentelerin bireysel satış kanallarından aldıkları biletlerin iptal edileceğini ve bu acentelerin Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’ne (TÜRSAB) bildirileceğini ifade etti.

TRENLER ARASINDAKİ FARKA DİKKAT EDİLMELİ

Vatandaşların, Ankara ile Kars hattındaki seyahatlerini planlarken “Doğu Ekspresi” ve “Turistik Doğu Ekspresi” trenleri arasındaki farklılığa dikkat etmesi gerekiyor.

Ankara ile Kars hattında pulman ve kuşetli vagonlardan oluşturulan “Doğu Ekspresi” her gün karşılıklı sefer yapıyor ve 1.300 kilometrelik Ankara ile Kars güzergâhında 53 istasyonda duruşu bulunuyor.

Bu trenin tüm biletleri bir ay öncesinden bireysel satışa sunuluyor. Bu tren için herhangi bir seyahat acentesinin turistik amaçlı tren turu satış yetkisi bulunmuyor.

Ankara’dan Pazartesi, Çarşamba, Cuma günlerinde ve Kars’tan Çarşamba, Cuma ve Pazar günlerinde hareket edecek şekilde seferlerine başlayacak olan “Turistik Doğu Ekspresi” ise turizm amaçlı özel bir tren olup, Ankara ile Kars yönünde Erzincan ve Erzurum’da, Kars ile Ankara yönünde ise İliç, Divriği ve Sivas’ta yaklaşık 3’er saatlik duruşlar yapıyor.

“Turistik Doğu Ekspresi” tren bilet satışlarının ise yaklaşık yüzde 35’i TCDD Taşımacılık tarafından 1 ay öncesinden bireysel satışa sunulurken diğer vagonlarının satış hakları ise Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) tarafından yetkilendirilmiş seyahat acentelerine kura ile verildi.

ACENTELERİN BİLETLERİ İPTAL EDİLECEK, TÜRSAB’A BİLDİRİLECEK

Bakanlık, etik mesleki ilkelerine aykırı olarak vatandaşı kandırmaya yönelik bu eylemlerde bulunan acentelerin bireysel satış kanallarından aldıkları biletlerin iptal edileceğini ve bu acentelerin TÜRSAB’a bildirileceğini belirtti.  Bakanlık’tan Turistik Doğu Ekspresi

Infografik: Abdulkadir Uraloğlu / @a_uraloglu X (Twitter) hesabı