Rusların Konut Yatırımında Hangi Ülkeler Gözde, Hangileri Düşüşte?

Rusların Konut Yatırımında Hangi

Last Updated on 28 Mart 2024 by Turizm Günlüğü

Rusların yurt dışında konut satın alımı: Hangi ülkeler inişte, hangileri istikrarlı seyir izliyor?                Rusların Konut Yatırımında Hangi

Rusya vatandaşlarının yurt dışında konut edinme talebi yılın ilk çeyreğinde yarı yarıya azaldı.

Kommersant Gazetesi, Ruble’deki değer kaybının yanı sıra ülkeden para çıkarmakta yaşanan güçlükler nedeniyle talebin gerilediğini yazıyor.

TÜRKİYE VE BAE DÜŞÜŞTE

Turkrus’un aktardığı habere göre; özellikle Türkiye’den konut edinme talebinde 3 kata varan bir düşüş söz konusu. Birleşik Arap Emirlikleri’ne ilgide de azalma mevcut.

Gazeteye konuşan Prian.ru yetkilisi Filipp Beryozin, 2023 başında Dolar ve Euro’nun 70 – 75 Ruble arasında seyrettiğini, 2024 yılında ise neredeyse üçte bir oranında değer kazandıklarını söyledi.      Rusların Konut Yatırımında Hangi

Beryozin ayrıca son birkaç yılda Rusların en çok Türkiye’den konut almak istediğini, bu pazardaki düşüşün, toplam talep üzerinde etkili olduğunu dile getirdi.

TÜİK verilerine göre Ocak – Şubat ayında Rusya vatandaşları Türkiye’den 950 konut edinmişti. 2023 yılının aynı döneminde bu sayı 2 bin 700 civarındaydı.

Kommersant’a konuşan emlak acenteleri temsilcileri Rusların Avrupa ülkelerinden konut edinme talebinin ise istikrarlı bir seyir izlediğine dikkat çekiyor.

Buna göre toplam talebin yarıya yakını Avrupa Birliği’nin yanı sıra Karadağ, Gürcistan, Arnavutluk ve Sırbistan gibi ülkelere yönelik.