Air Astana Grubu, İtalyan Neos ile Stratejik Ortaklık Anlaşması İmzaladı

Air Astana Group, Neos ile stratejik ortaklığa imza atıyor
Air Astana Group, Neos ile stratejik ortaklığa imza atıyor

Last Updated on 17 Nisan 2024 by Turizm Günlüğü

Orta Asya ve Kafkasya’nın en büyük havayolu grubu Air Astana, ikinci büyük İtalyan havayolu şirketi ve Alpitour grubuna ait Neos ile stratejik bir ortaklık kurmak üzere mutabakat anlaşması imzaladı. Bu iş birliği, her iki havayolu şirketinin uluslararası ağını genişletmeyi ve hizmet kalitesini artırmayı hedefliyor.

Air Astana Group, Neos ile stratejik ortaklığa imza atıyor

Gelir ve filo büyüklüğü bakımından Orta Asya ve Kafkasya bölgelerinin en büyük havayolu grubu olan Air Astana Grubu, ikinci İtalyan havayolu şirketi ve Alpitour grubunun bir parçası olan Neos SpA (“Neos”) ile stratejik bir ortaklığa girmek üzere bir mutabakat anlaşması imzaladı.

Stratejik ortaklık, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli işbirliği alanlarını kapsayacaktır:

– Air Astana’nın Milano Malpensa (MXP) ve Almatı (ALA) arasında veya tersi yönde, Neos tarafından işletilen uçuşlarda marketing kodu uygulayacağı bir kod paylaşımı anlaşması.

– Air Astana Grubu’nun teslim alacağı üç Boeing 787-900 ile 2025 yılından itibaren Boeing uçaklarında hizmet işbirliği. Taraflar, izin verilen durumlarda, Neos’un mevcut operasyonları ve Air Astana’nın hizmete girişi sırasında elde edilen teknik ve operasyonel bilgileri paylaşacaklardır.

– Taraflar, İtalya ve Kazakistan arasındaki rota(lar) için, düzenleyici, tekelleşme karşıtı ve hükümet otoritesinin izin verdiği durumlarda, bir ortak girişim oluşturmayı düşünecek ve değerlendirecektir.

Air Astana Grup CEO’su Peter Foster şunları söyledi:

Air Astana CEO'su Peter Foster
Air Astana Grup Başkanı ve CEO’su Peter Foster

“Neos ile stratejik bir ortaklığa girmekten memnuniyet duyuyoruz ve ortak müşterilerimize daha iyi hizmet verebilmek için birlikte girişimlerde bulunmayı dört gözle bekliyoruz. Bu anlaşma Air Astana yolcularına Kazakistan ve İtalya arasında daha fazla esneklik, kolaylık ve uçuş seçeneği sağlayacaktır. İlk interline anlaşması 2005 yılında Air Astana tarafından imzalandı ve o tarihten bu yana Grup olarak Asya ve Avrupa’daki diğer uluslararası taşıyıcılarla olan bağlarımızı istikrarlı bir şekilde geliştirerek müşterilerimize dünya çapında seyahat etmeleri için daha fazla seçenek sunmaya çalışıyoruz.”