Türkiye’ye Gelen Ruslar Arayışa Geçti

Türkiye'ye gelen Ruslar Arayışa Geçti

Last Updated on 22 Mayıs 2024 by Turizm Günlüğü

Türkiye’ye gelen Ruslar Arayışa Geçti: “Türkiye’ye gelen Ruslar yeniden göç yollarına düştü”

Rusya’nın Ukrayna’da askeri operasyon başlatmasının ardından ülkelerini terk ederek Türkiye’ye yerleşen Rusların çoğunun ikamet, mali sorunlar ve insan hakları ihlalleri nedeniyle başka ülkelere göçtüğü bildirildi.

Euronews’un uluslararası basından aktardığı habere göre; Şubat 2022’den itibaren binlerce Rusya vatandaşı, başta İstanbul ve Antalya olmak üzere farklı şehirlerde ikamet etmeye başladı.

2022 yılında Türkiye’de oturma izni elde eden Rus sayısı 154 bine ulaştı. Fakat bu sayının 2023 yılında üçte bir oranında düştüğü ve 96 bine indiği gözlemlendi.

RUSLARIN TÜRKİYE’DEN AYRILMALARININ NEDENLERİ

Konu hakkında açıklamalarda bulunan 9 Rus vatandaşı, Türkiye’den oturum izni almakta zorlanmalarının ülkeyi terk etme nedenleri arasında olduğunu söyledi.

Oturum dışında hayat pahalılığı da Rusların Türkiye’den ayrılmasında önemli rol oynuyor.

Bir yandan ülkede geçen ay enflasyonun yüzde 70’e ulaşması, diğer yandan da savaş nedeniyle Rusya’nın hedef olduğu yaptırımlar yüzünden…

Türkiye’de bankacılık işlemlerinin zorlaşması Rusların başta Sırbistan ve Karadağ olmak üzere diğer ülkelere göç etmesine neden oluyor.

Rusların ayrıldığı yerler arasında sadece Balkanlar değil, Latin Amerika ülkeleri de (Arjantin ve Brezilya) sıralanıyor.

Bazı varlıklı Ruslar, Türkiye’de daha önce 250 bin dolar, son dönemde ise en az 400 bin dolar değerinde mülk edinilmesi durumunda vatandaşlık elde etme hakkından faydalanarak Türk vatandaşlığına geçti. Son iki yılda Ruslar en büyük yabancı alıcılar olarak İranlıları ve Iraklıları geride bıraktı.            Türkiye’ye gelen Ruslar Arayışa Geçti

Ancak konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Rus Eva Rapoport Türkiye’deki insan hakları sorunlarına da dikkatleri çekiyor. Türkiye’den ayrılan Ruslardan olan Rapoport, “bürokratik bilinmezliklerin” Ruslar zorladığını vurgularken, özgürlüklerin kısıtlandığını belirtiyor.

46 yaşındaki BT uzmanı Dmitriy, “Türkiye’de geleceğinizi tahmin edemezsiniz” dedi. Eylül 2022’de ülkede kısmi seferberlik ilan edilmesinin ardından St. Petersburg’dan ayrılarak eşi ve 4 yaşındaki oğluyla birlikte İstanbul’a geldiğini söyledi. Ocak 2023’te oturma izni başvurusu reddedildi ve aile, “ekonomik ve siyasi açıdan daha istikrarlı” Karadağ’a gitmek zorunda kaldı.

Son iki yıl üst üste, Türkiye’deki gayrimenkul işlem sayısında yabancı alıcılar arasında Rus vatandaşları birinci sırada yer aldı.

2022 yılında 16 bin 300, 2023 yılında ise 10 bin 560 konut satıldı.