ATOR’dan Tur Operatörleri İçin Ödeme Açıklaması

Rusların VIP Uçuşlarına Yasak
Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkan Yardımcısı Artur Muradyan (Артур Мурадян)

Last Updated on 13 Haziran 2024 by Turizm Günlüğü

ATOR’dan Tur Operatörleri İçin Ödeme Açıklaması: Tur operatörleri ödemeleri ulusal para birimleriyle yapmaya başlayacak

ABD’nin Moskova Borsası’na yönelik yaptırımları, turizm endüstrisinin ulusal para birimleriyle ödeme yapmaya geçişini hızlandıracak, ancak bu durum turların maliyetini artıracak.          ATOR’dan Tur Operatörleri İçin Ödeme Açıklaması

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkan Yardımcısı Artur Muradyan, Dolar kurundaki artışın seyahatleri nasıl etkileyeceğini TASS’a anlattı.

Gazetemru’nun haberine göre Muradyan, “Çoğu hizmet sağlayıcı, oteller ve havayolları fiyatlarını Dolar ve Euro olarak belirliyor” dedi.

Birçok tur operatörünün uzun süredir üçüncü ülkeler üzerinden ulusal para birimleriyle ödeme yaptığını belirten Muradyan, “Bu mekanizma üzerinde çalışıldı, ancak hesaplamalara başka bir dönüştürme aşaması ekliyor ve bu maliyet turların nihai fiyatına yansıyor” dedi.

Muradyan’a göre, Rusların çoğu nakit para ile seyahat ettiğinden nakit Dolar ve Euro talebinin artma riski bulunuyor. Ancak, “Şu anda gerçek bir ihtiyaç olmadan panikleyip döviz satın almak için acele etmeye kesinlikle değmez” diye ekledi.

ATOR’dan Tur Operatörleri İçin Ödeme Açıklaması