Tarih ve Gastronomi Tutkunlarına Özel Trakya Bağ Rotaları

Bağ rotası
Young woman with glass of wine in vineyard on sunny day. Görsel: Depositphoto

Last Updated on 13 Haziran 2024 by Turizm Günlüğü

Türkiye’nin en batısında, Avrupa’nın kalbine açılan kapı, Trakya! Antik çağlardan kalma bu “Boğazlar Ülkesi”, üzüm bağları ve şaraplarıyla da unutulmaz bir deneyim sunuyor. Bağ rotası.

Her durakta, yerel üreticilerin özenle hazırladığı şarapları keşfederken, Trakya’nın geleneksel lezzetlerini de tadabilirsiniz. Trakya Bağ Rotası’nı takip ederken, sadece bir kadeh şarapla sınırlı kalmayacak, aynı zamanda tarihle, doğayla ve samimi misafirperverlikle iç içe, unutulmaz bir serüvene de adım atacaksınız. Bu eşsiz bölgenin hikayesini Trakya Bağ Rotaları ile keşfedelim: Bağ rotası.

Okuma Önerisi: Tekirdağ’ın doğal fotoğraf stüdyosu: Kanola tarlaları

Tekirdağ – Şarköy – Gelibolu Rotası

Kutman Şarap Müzesi (Tekirdağ)

Bağlar: Şatonuzun, Barel, Umurbey, Barbare, Firuze, Melen, Şato Kalpak, Gülor, Gali, Suvla.

Gezilecek Yerler: Namık Kemal Evi, Tekirdağ Arkeoloji Müzesi, Rakoczi Müzesi, Uçmakdere-Yeniköy-Gaziköy, St. Ioannis Theolog Manastırı, Kutman Şarap Müzesi, Gelibolu Mevlevihanesi, Gelibolu Kalesi- Piri Reis Müzesi, Tarihi Gelibolu Yarımadası Milli Parkı.

Bölge Mutfağından Seçmeler: Tekirdağ Köftesi, Zeytinyağlı Yaprak Sarma, Sardalye Buğulama, Kuzu Kapama, Peynir Helvası, Hayrabolu Tatlısı, Malkara Peyniri.

Konaklama Seçenekleri: Ramada Otel (Tekirdağ), Coşkun Otel (Şarköy), Öztürk Otel (Gelibolu), Barbare Bağ Evi (Tekirdağ), Hilton Garden Inn (Çorlu), Silverside Otel (Çorlu).

Kırklareli – Lüleburgaz – Edirne Rotası

Üzüm Bağları – Bağ Rotası – Görsel: Depositphotos

Bağlar: Chamlija, Arcadia, Vino Dessera, Arda Bağcılık, Santa Bağcılık.

Gezilecek Yerler: Selimiye Camii, 2. Beyazıt Külliyesi, Aya Nikola Manastırı, Demirköy, Dupnisa Mağarası, Longoz Ormanları / Istrancalar, Tarihi Yayla Mahallesi, Lüleburgaz Sokullu Külliyesi, Meriç Köprüsü.

Bölge Mutfağından Seçmeler: Zeytinyağlı Yaprak Sarma, Kırklareli Köftesi, Edirne Ciğeri, Kallavi, Bademezmesi, Manca, Bulama, Trakya Kaşarı, Hardaliye.

Konaklama Seçenekleri: Bakucha Otel (Lüleburgaz), RYS Hotel (Edirne), Margi Hotel (Edirne).

Bu rotaları ister TÜRSAB belgeli bir seyahat acentesiyle isterseniz özel aracınızla keyfinize göre gezebilir, tek rotada onlarca bağ görüp yüzlerce lezzeti tadabilirsiniz.