Rusya’nın Vize Politikası İçin Değişiklik Önerisi

Rusya'nın Vize Politikası İçin Değişiklik Önerisi

Last Updated on 14 Haziran 2024 by Turizm Günlüğü

Rusya’nın vize politikası için değişiklik önerisi: Ekonomik Kalkınma Bakanlığı Rusya’nın vize politikasını değiştirmeyi önerdi.

Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, Rusya’ya giriş için vize kurallarının değiştirilmesini önerdi.

Ekonomik Kalkınma Bakan Yardımcısı Dmitry Vakhrukov, girişimlerin artık ilgili departmanlar düzeyinde tartışıldığını söyledi.

Önerilen değişiklikler arasında özellikle Rusya’ya çok girişli vize verilmesi ve ülkeye girişte belge alınmasına izin verilmesi öneriliyor.

Rusya’ya turist akışını artırmak için Ekonomik Kalkınma Bakanlığı çoklu giriş vizesi getirmeyi teklif ediyor.

OKUMA ÖNERİSİ: 6 Ülkeyle Vizeleri Kaldırmaya Hazırlanıyor

Bakanlığın planına göre, bu değişiklik tüm turistler için geçerli olmayacak. Yalnızca belirli ülkelerin vatandaşları alabilecek.

Bakan yardımcısı, “Bizim görüşümüz ve uzmanlar da bunu doğruluyor, geçerlilik süresi 15 ay veya iki yıl olan çok girişli bir vizenin etkisi olabilir. Bugün mevcut olmayan bir şey, dolayısıyla ana yönlerden biri bu” diye açıkladı.

MEVSİMSELLİK FAKTÖRÜ DİKKATE ALINARAK BELİRLENMELİDİR

Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’na göre vizelerin geçerlilik süresi mevsimsellik faktörü dikkate alınarak belirlenmelidir.

Örnek olarak daire başkan yardımcısı, Çin vatandaşları ve Orta Doğu ülkeleri arasında Rusya’ya yapılan gezilere yönelik talep dönemlerindeki farklılıklara dikkat çekti.

“Örneğin Çin Yeni Yılı Ocak – Şubat, Orta Doğu ise Aralık, Temmuz, Ağustos aylarıdır. Yani turizm ürünümüz yılın hangi dönemlerinde en çok talep görecek, ona bakıyoruz” diye konuştu.        Rusya’nın Vize Politikası İçin Değişiklik Önerisi

Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’na göre Ocak – Nisan 2024 döneminde Rusya’ya seyahat eden turist akışı geçen yılın aynı dönemine göre %40 arttı.

Elektronik vize mekanizmasının uygulamaya konulması da dahil olmak üzere göstergelerde artış sağlanması mümkün olmuştur. Belgelere göre Ağustos 2023’ten bu yana Rusya’yı 400 bin yabancı ziyaret etti.

Kaynak: Haberrus