Gelir İdaresi Başkanlığı Harç Puluna Gelecek Zammı Doğruladı ve Uyardı!

Gelir İdaresi Başkanlığı Harç Puluna Gelecek Zammı Doğruladı ve Uyardı!
Gelir İdaresi Başkanlığı Harç Puluna Gelecek Zammı Doğruladı ve Uyardı!

Last Updated on 15 Haziran 2024 by Turizm Günlüğü

Gelir İdaresi Başkanlığı, son günlerde basında yer alan yurt dışına çıkış harçlarına gelecek zam ile ilgili haberleri doğruladı.

Yapılan açıklamada, vatandaşların mevcut harç pulu fiyatları üzerinden bugünden ödeme yaparak, gelecekteki zamdan etkilenmeyecekleri yanılgısına düşmemeleri gerektiği belirtildi.

Başkanlık, harçların, çıkış tarihinde yürürlükte olan tutarlar üzerinden ödenmesi gerektiğini vurgulayarak, vatandaşları spekülatif haberler yerine resmi açıklamaları takip etmeleri konusunda uyardı. Bu doğrultuda, mağduriyet yaşanmaması için güncel bilgilere dikkat edilmesi büyük önem taşıyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı Web Sitesinden Yapılan AÇıklama Şöyle:

Harç Pulu Satın Almak, Gelecekteki Tutarı Garantilemez

Yurt Dışına Çıkış Harcı Hakkında Duyuru

Yurt dışına çıkış harcının yeniden belirlenmesine ilişkin çalışmaların olduğu basına yansıyan haberlerde yer almaktadır.

Diğer vergi kanunlarında olduğu gibi yurt dışına çıkış harçları da etkililik ve verimlilik yönüyle sürekli değerlendirmeye tabi tutulmaktadır.

Bilindiği üzere bu harç, yurt dışına çıkış yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından, çıkış başına maktu olarak alınmaktadır.

Yurt dışına çıkış harcının, yurt dışına çıkış tarihinde yürürlükte bulunan tutarlar üzerinden ödenmesi gerekir.

Dolayısıyla çıkan haberler nedeniyle bugünden harç pulu satın almak veya diğer yollarla harcı ödemek, çıkış tarihinde geçerli tutarın ödenmeyeceği anlamına gelmez.

Vatandaşlarımızın bu tür spekülatif haberler nedeniyle mağdur olmaması için Başkanlığımız açıklamalarını takip etmesi önem arz etmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.