Edirne’de Gezilecek Doğa Harikası 9 Yer

Edirne gezilecek yerler.
Edirne Tunca Nehri. Görsel: Depositphotos

Last Updated on 15 Haziran 2024 by Turizm Günlüğü

Eşsiz mimari yapıları, lezzetli mutfağı ve canlı festivalleriyle ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatan Edirne, aynı zamanda doğasıyla da görenleri büyülüyor. İşte Edirne’de gezebileceğiniz doğayla iç içe yerler. Edirne gezilecek yerler.

Sınır kapılarının buluştuğu bir kent olarak seyahatseverler için kaçırılmaz bir destinasyon olan Edirne, muhteşem Selimiye Camii başta olmak üzere birçok tarihi esere ev sahipliği yapar. Meriç Nehri’nin kıyısında yer alan bu özel şehir, her yıl düzenlenen Kırkpınar Yağlı Güreşleri ile de ünlüdür. Ancak görenleri hayran bırakan doğa harikası yerleri de var. Biz de bu yerleri sizler için bir araya getirdik:

Erikli ve Enez Plajları

Erikli Sahili

Keşan’da Erikli Köyü’ne sadece 2,5 kilometre mesafede yer alan Erikli Plajı, Saros Körfezi’nin mavi bayraklı, kristal berraklığında sularıyla ünlü bir cennetidir. Bu plaj, Trakya’da bulunan Ege Denizi sahil şeritlerindendir. Edirne’de deniz ve güneşin tadını çıkarmak için akla gelen ilk yerlerden biri olan Enez Plajı da, su akıntılarının olması, büyük yerleşim yerleri ve sanayileşmenin olmaması sayesinde oldukça temiz sulara sahiptir.

Meriç ve Tunca Nehirleri

Edirne gezilecek yerler.
Edirne Tunca Nehri. Görsel: Depositphotos

Bu nehirler ‘Sular Kenti’ olarak bilinen Edirne’nin su kenarında vakit geçirmek için en güzel doğal alanlarından biridir. Tarihi Meriç Köprüsü’ne kadar uzanan doğanın ve tarihin iç içe geçtiği piknik alanları ve dinlenme tesisleri sizleri bekliyor. Edirne gezilecek yerler.

Gala Gölü Milli Parkı

Edirne gezilecek yerler.
Flamingolar. Görsel: Depositphotos

6090 hektarlık geniş bir alana yayılan bu sulak ve ormanlık park, Türkiye’nin biyolojik çeşitliliğine büyük katkılar sağlayan önemli bir milli parktır. Parkta, yerli, kış ve yaz göçmeni olmak üzere toplam 163 kuş türü yaşamaktadır. Bu zengin kuş çeşitliliğini gözlemlemek için en uygun zamanlar, Nisan, Mayıs, Eylül ve Ekim aylarıdır. Milli park, nadir ekosistemler, biyolojik çeşitlilik ve jeolojik ile jeomorfolojik oluşumlar açısından zengin bir alandır. Ayrıca, piknik yapma, kültürel değerleri keşfetme ve arkeolojik kalıntıları inceleme gibi çeşitli aktiviteler sunar. Eğitim ve fotoğrafçılık için de ideal bir mekândır.

Gökçetepe Tabiat Parkı

Edirne gezilecek yerler.
Gökçetepe Tabiat Parkı – ÇAKIL BEACH

Gökçetepe, Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı, doğal güzellikleriyle öne çıkan bir köydür. Bu köy, “Kayıp Cennet” veya “Saklı Cennet” olarak da bilinen bir sahile ev sahipliği yapmaktadır. Gökçetepe, birçok şairin şiirlerine ilham kaynağı olmuş eşsiz manzaralarıyla bilinir ve deniz turizmi için oldukça elverişli bir yerdir. Edirne gezilecek yerler.

Mecidiye İbrice Limanı

Mecidiye İbrice Limanı

İbrice Limanı, hem yeni başlayanlar hem de profesyonel dalışçılar için mükemmel bir dalış noktasıdır. Bu bölge, sığ ve sıcak suları ile dalgasız denizi sayesinde dalış için son derece elverişli koşullar sunar. İbrice Limanı, dalış kulüplerinin yoğun ilgisini çeken ve dalış tutkunları tarafından sıklıkla tercih edilen bir destinasyondur. Siz de İbrice Limanı’nı ziyaret ederek, bu benzersiz deniz altı dünyasını keşfetme fırsatı bulabilirsiniz.

Söğütlük Kent Ormanı

Söğütlük Kent Ormanı – Görsel: kulturportali.gov.tr

Halk arasında Söğütlük Kent Ormanı olarak bilinen İzzet Arseven Kent Ormanı ve Mesire Yeri, Edirne’nin en önemli dinlenme ve eğlence alanlarından biridir. Çevresindeki restoranlar, gazinolar, çocuk parkları, spor ve eğlence alanları ile çay bahçeleri, ziyaretçilere keyifli vakit geçirme imkanı sağlar. Ayrıca, Meriç Nehri’nin kıyısında konumlanması, Söğütlük Kent Ormanı’na ayrı bir güzellik ve huzur katmaktadır. Edirne gezilecek yerler.

Sarayiçi Tavuk Ormanı

Sarayiçi Tavuk Ormanı – Görsel: nomatto.com

Bir rivayete göre, geçmiş zamanlarda binlerce tavuğun yetiştirildiği bu orman, adını bu yüzden “Tavuk Ormanı” olarak almıştır. Sarayiçi Tavuk Ormanı, bugün birçok şifalı bitkiyi barındırmasıyla tanınır. Avcı Mehmet olarak bilinen IV. Mehmet tarafından 1671 yılında inşa ettirilen av köşkü, bu büyüleyici ormanın içinde bulunmaktadır. Yaz aylarında bisiklet kullanımı için son derece uygun olan Tavuk Ormanı, özellikle bu mevsimde büyük rağbet görür.