Ukrayna pazarı bu yıl 1 milyonu zorlayabilir

Last Updated on 4 Mart 2017 by Yaşar Çelik

ATSO Başkanı Çetin, “Ukrayna pazarı bu yıl 1 milyonu zorlayabilir, hatta pasaportsuz girişle 1 milyonun da üzerine çıkar diye düşünüyorum” dedi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Ukrayna’dan gelecek turist sayısının bu yıl katlanacağını düşündüğünü belirterek, “Ukrayna pazarı bu yıl 1 milyonu zorlayabilir, hatta pasaportsuz girişle 1 milyonun da üzerine çıkar diye düşünüyorum.” dedi.

Bir grup ekonomi muhabiriyle bir araya gelen ATSO Başkanı Çetin, turizm ve tarım ihracatına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Turizmde Rusya pazarının şu anda çok iyi gittiğini, erken rezervasyon sayılarında ciddi bir yükselme olduğunu kaydeden Çetin, sektörü etkileyecek bir olumsuzluk yaşanmazsa Rusya dan Antalya ya bu yıl 3 milyonun üzerinde turist geleceğini vurguladı.

İsrail’den gelen turist sayısının geçen yıl 280 bin kişi civarında bulunduğunu anlatan Çetin, bu sene İsrail’den 350-400 bin turistin gelmesi için çalışacaklarını bildirdi. Ukrayna’dan 2016 yılında yaklaşık 572 bin turist geldiğini anımsatan Çetin, “Ukrayna’dan gelen turist sayısı bu yıl ikiye katlar. Ukrayna pazarı bu yıl 1 milyonu zorlayabilir, hatta pasaportsuz girişle 1 milyonun da üzerine çıkar diye düşünüyorum.” diye konuştu.

Avrupa’dan gelenlerde düşüş var

Avrupa’dan gelen turist sayısında geçen yıla göre gerileme olduğunu kaydeden Çetin, Avrupa’da Türkiye’ye karşı ciddi bir algı yönetimi yapıldığını söyledi. Türkiye’nin turizmde iki ana pazarından biri olan Almanya’dan gelen turist sayısında azalma olduğuna işaret eden Çetin, Hollanda pazarında ciddi bir kayıp bulunmadığını, İngiltere pazarında ise biraz yükseliş olduğunu dile getirdi.

Pasaport ve vize kalktı!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, şubat ayı başında Türkiye ile Ukrayna’nın sadece kimlik kartıyla seyahat için anlaşmaya varıldığını açıklamıştı. Buna göre artık pasaport ve vizesiz, sadece kimlik kartı ile Ukrayna’ya seyahat edilebilecek.