Rus turistlerin yurt dışı harcamalarında umut veren rakamlar

Türkiye'ye gelen turist alıverişte

Last Updated on 25 Nisan 2017 by Yaşar Çelik

Rusya’da alım gücündeki nispi artışla birlikte turistlerin yurt dışında yaptıkları harcamalar da yükselmeye devam ediyor. Vedomoti gazetesinin verilerine göre, Rus turistlerin yurt dışı harcamaları sene başından bu yana ayda yüzde 33-46 artış gösterdi.

Aviasales sitesinin verilerine göre, uzun mayıs tatilinde AB ülkelerine gitmeyi planlayan Rusya vatandaşlarının sayısında geçen seneye göre ciddi artış oldu. İtalya’da tatil yapmayı planlayanların oranı yüzde 105 artarken, bu artış Çek Cumhuriyeti için yüzde 109, Almanya için yüzde 82, İspanya için yüzde 71, Fransa için yüzde 144 olarak kaydedildi.

Global Blue verilerine göre, Rusya vatandaşlarının yurt dışındaki harcamaları geçen ay yüzde 40 arttı.

Rusya turistler kemer sıkmaktan vazgeçmedi

Rusya Turizm Endüstirisi Birliği Basın Sözcüsü İrina Turina, Vedomosti gazetesine yaptığı açıklamada, yurt dışına çıkan Rusya vatandaşlarının sayısındaki artışın harcamalara da yansıdığını söyledi.

Aksi fikirde olduğunu belirten Rusya Tur Operatörleri Birliği CEO’su Mayya Lomidze ise, “Rusya turistler kemer sıkmaktan vazgeçmedi. Tur satın almıyorlar, restoranlara gitmiyorlar, hediyelik eşya harcamalarını minimuma indirdiler, tax free geri ödemesini aktif olarak alıyorlar” dedi. Lomidze, Rusyalı ailelerin bugün yurt dışında haftalık ortalama harcamasının bin dolar civarında olduğunu söyledi.

Kaynak: Türkrus