Kültür turizmi duayeninden yeni kitap: Gezmek Yaşamaktır

Last Updated on 28 Nisan 2017 by Özlem Kapar Bayburs

Türkiye’de kültür turizmi denince akla ilk gelen isimlerin başında gelen Fest Travel’in kurucusu Faruk Pekin, 70’nci yaşını yazdığı “Gezmek Yaşamaktır” adlı kitabını piyasaya çıkararak kutladı.

Kültür turizminin duayeni, kurduğu Fest Travel ile kültür turizminin ete kemiğe bürünmesini sağlayan, bu alanda birçok ilki başlatan Faruk Pekin, kaleme aldığı kitaplarına bir yenisini ekledi. Aralarında TUYED’in de (Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği) bulunduğu birçok kurumun kurucusu, yöneticisi veya üyesi olan Pekin, yeni eseri “Gezmek Yaşamaktır” kitabının önsözünde şöyle diyor: “Bir gezi tasarımcısı olarak yüzlerce gezi programı yarattım. Az bilinen, hiç bilinmeyen yerlere gezi alışkanlığı başlattım. Bu yoğun çaba içinde zaman zaman ‘gezi yazıları’ yazdım.”

Hil Yayın tarafından hazırlanıp piyasaya verilen “Gezmek Yaşamaktır” 326 sayfadan oluşuyor. Kitap, Faruk Pekin’in bu gezi yazılarından oluşuyor. Kitaptaki gezi yazılarının çoğu yayınlandıkları gazete ve dergilerde basıldıkları biçimleriyle değil, o yayınlara gönderilmiş kısaltılmamış halleriyle yer alıyor.

“Önemli olan görmek değil, algılamaktır”

Pekin, “Gezmek Yaşamaktır” adlı yeni kitabına daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış bazı yazılarını da koymuş. Tüm yazıları için “Kitaptaki gezi yazıları gezi edebiyatımıza naçizane katkılarımdır” diyen Pekin’in şöyle devam ediyor: “ ‘Önemli olan görmek değil, algılamaktır’ sözüyle yollara düştük. Hayal kurduk, ama gerçekleştirdik. Sonra da algıladıklarımızı ‘dia, fotoğraf gösterili söyleşi’lerle, yazılarla paylaştık.”

Pekin gezip, gezdirdiği birbirinden ilginç yerlere ilişkin notlarını okurla paylaşıyor.