I-MICE Derneği Çalışma Grupları ve Komisyonlarını oluşturdu

Last Updated on 2 Mayıs 2017 by Yaşar Çelik

Uluslararası MICE Derneği (I-MICE), 29-30 Nisan tarihleri arasında Vialand Palace & Vialand Etkinlik Merkezi sponsorluğunda düzenlediği etkinlikle çalışma grupları ve komisyonlarını belirledi. MICE acentaları, otelciler ve tedarikçilerin yoğun katılımıyla gerçekleşen ve iki gün boyunca devam eden organizasyonda katılımcılar bir taraftan derneğin yapılanmasına güç katacak çalışma grupları ve komisyonların ilk temellerini atarken diğer taraftan büyük bir kompleks olan alanı Vialand alanını yaşama, deneyimleme ve birazda olsa stres atma fırsatı yakaladılar.

MICE sektörünün kitlesel muhatabı olmak hedefiyle bundan dört ay önce kuruluşunu resmen duyuran Uluslararası MICE Derneği, Vialand Palace, Adventure Land ve Vialand Etkinlik Merkezi sponsorluğunda MICE çalışan acentalar, oteller ve tedarikçi paydaşlardan oluşan yaklaşık 60 kişi ile çalışma grupları ve komisyonlarını oluşturdu. Geçen süreçte 150 kişi üye sayısına erişen derneğin gelecek hedefinde acentesi, otelcisi ve tedarikçisiyle bu sayıyı 20 binlere çıkarmak var!

I-MICE Başkan Yardımcısı Hüseyin Kurt ve I-MICE Derneği Başkanı Serdar Söyler

Söyler: “Üye sayımızı 15-20 binlere çıkarmak gibi bir hedefimiz var”

Programın ilk günkü açılış toplantısında bir konuşma yapan I-MICE Derneği Başkanı Serdar Söyler, “Üye sayımızı artırmak gibi bir hedefimiz var. Sektörümüzde yaklaşık 2 bin civarında MICE acentası var. Bunlar çalışanlarıyla birlikte yaklaşık 6-7 bin kişiye tekabül ediyor. Onun dışında otelci MICE’cılarımız, tedarikçilerimiz var. Toplamında bu sayı 15-20 binleri buluyor. Sektörel bir muhatap olabilmek için MICE sektöründeki bu kadar kişiyi bünyemize katmak istiyoruz. 10 yıllık derneklerin şu anda nereden baksanız üç katı civarında bir üye sayısına ulaştık.” diye konuştu.

“Üniversitelerde MICE bölümünü açmak istiyoruz”

Derneğin gelecek planlamaları arasında üniversitelerde MICE bölümünü açmak hedefinin de olduğunu açıklayan Söyler, sektördeki kalifiye eleman sorununa dikkat çekerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kalifiye eleman, sektör için önemli bir sorun. Acentacı arkadaşlarımızla görüşüyoruz eleman arıyor, çalışan arkadaşlarımızla görüşüyoruz, onlar da iş arıyorlar. Ne hikmet ki bu ikisi bir araya gelemiyor, bu soruna çözüm üretmek istiyoruz. Onun dışında iş ilanları ve kariyer konularını da gündemimize aldık. Bununla da hem iş arayanlara iş fırsatı sunmayı, iki tarafı bir araya getirmeyi hem de kariyer anlamında değişiklik yapan arkadaşımızı web sitemiz aracılığıyla duyurmak istiyoruz.”

Kurt: “2018 MICE Zirvesi’ni takvimimize koyduk”

Toplantıda bir diğer konuşmacı olarak söz alan I-MICE Başkan Yardımcısı Hüseyin Kurt ise, derneğin 2017-2018 etkinlik takvimiyle ilgili detaylı bir bilgilendirme yaparak, “Şu an derneğimiz için en önemli konulardan bir tanesi, bir fuar ve bir ödül töreniyle unutulan sektörümüzü daha çok konuşulur hale getirmek için yıl içinde yapacağımız etkinlikleri daha da artıracağız. Bu çerçevede programımıza network günlerini, iş birliği toplantılarını dahil ettik. En önemlisi 2018’de bir MICE Zirvesi yapmayı planlıyoruz.” dedi.

“Önceliğimizde eğitim var”

23 Mayıs Salı günü gerçekleştirmeyi planladıkları motivasyon toplantısıyla ilgili de kısa bir bilgilendirme yapan Kurt, “Boğazda Stressizsiniz” konulu söyleşili bir toplantı organize edeceklerini söyledi. Haziran ayı itibari ile Ajwa Hotel Genel Müdürü Selim Geçit’in yoğun destekleriyle ücretsiz eğitim programını da başlatacaklarının müjdesini veren Kurt, eğitim aktivitelerinin Kayseri ve Kapadokya ile devam edeceğini belirterek, “Dolayısıyla eğitim, derneğimizin önemsediği konuların başında geliyor. Çünkü baktığımızda ne sektörde MICE bilinci var ne de yarının profesyonelleri olacak arkadaşlarımız da. Bu yüzden önceliğimizi eğitim konusuna verdik.” şeklinde sözlerini tamamladı.

Yoruma kapalı.