Turizm Karikarürleri Yarışması’nda Ödül Ukrayna’ya

Last Updated on 22 Mayıs 2017 by Turizm Günlüğü

“Turizmin Geleceği, Geleceğin Turizmi” temalı 8’inci Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nda yetişkinler kategorisinde Ukraynalı karikatür sanatçısı Oleksy Kustovsky, gençler kategorisinde ise 10 yaşındaki Giray Mert Keçeci birinci oldu. Yarışma, 63 ülkeden 475 sanatçıya ait 920 eserin katılımıyla gerçekleşti.

Er Yatırım ana sponsorluğunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Atlasglobal’in ulaştırma katkıları ve Plan Tour, Ramada Taksim, Four Points by Sheraton Dudullu İstanbul, Detay Yayıncılık, Çiya Sofrası ve www.turizmgazetesi.com’un katkıları ile düzenlenen 8’nci Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu. Anatolia Turizm Akademisi ile Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TUYED) tarafından düzenlenen yarışma, Türkiye’nin dünya turizmindeki bilinirliğinin artırılması ve turizm olgusunun çizerlerin penceresinden aktarılmasını amaçlıyor. Her yıl farklı bir tema altında düzenlenen, bu yıl ise “Turizmin Geleceği, Geleceğin Turizmi” teması ile yapılan yarışmada yetişkinler kategorisinde Ukraynalı Oleksy Kustovsky birinci olurken, gençler kategorisinde 10 yaşındaki Giray Mert Keçeci birinci oldu.

Uluslararası yarışmaya 63 ülkeden 475 karikatür sanatçısı toplam 920 eser gönderdi, bu eserler “yetişkinler” ve “gençler” olmak üzere iki kategoride değerlendirildi. Yetişkinler kategorisinde birinciliği Ukraynalı Oleksy Kustovsky kazanırken, İranlı sanatçı Ali Shafei ikinci, Türkiye’den katılan Cemalettin Güzeloğlu ise üçüncü oldu. Anadolu Üniversitesi öğretim üyelerinden merhum Prof. Atila Özer adına verilen özel ödülü ise Türkiye’den Hilal Özcan aldı. Yetişkinler kategorisinde István Kelemen (Macaristan), Sergei Semendyaev (Ukrayna) ve Trayko Popov (Bulgaristan) mansiyon ödüllerini kazandılar.

 

Gençler Kategorisi’nde birinci: Türkiye’den Giray Mert Keçeci

2014 yılından itibaren verilmeye başlanan 16 ve altındaki yaşlarındaki karikatür sanatçılarını teşvik etmeyi amaçlayan “Gençler Kategorisi”nde ise Türkiye’den 10 yaşındaki Giray Mert Keçeci’nun eseri birinci oldu. Gençler kategorisinde verilen iki mansiyonu kazanan karikatür sanatçıları ise şöyle belirlendi: Nina Khmelyova (15 yaş, Rusya Federasyonu) ve Cennet Külcü (10 yaş, Türkiye).

Yarışma ile 100 karikatürcü Türkiye’yi yakından tanıdı

Yarışma hakkında bilgi veren Anadolu Üniversitesi öğretim üyesi ve yarışma koordinatörü Prof. Dr. Nazmi KOZAK, yarışmanın 2009 yılından bu yana geleneksel olarak her yıl düzenlendiğini belirterek, yarışma ile ülkemizin sanatsal tanıtımına katkıda bulunmayı amaçladıklarını, bugüne kadar 100 dolayında yabancı karikatür sanatçısını Türkiye’ye gelerek, ülkeyi yakından tanımalarına vesile olduklarını söyledi. Prof. Dr. KOZAK, yarışmanın dünya genelinde saygın bir konuma ulaştığını ve saygınlığın uluslararası karikatür federasyonları tarafından da tescil edildiğini sözlerine ekledi.

Biraz da Neşe..

Son dört yıldır yarışmanın ana sponsorluğunu yapan Er Yatırım Genel Müdürü Ferzan Çelikkanat , “Bir sanatçı sezgisi ve yaratıcılığı ile yapılan her karikatür, turizm sektörünün vizyonuna katkı sağlayacağına inanmakla birlikte içinde bulunduğumuz bu keyifsiz sürece de biraz olsun neşe kattığını düşünüyorum” dedi. Çelikkanat, “Bu yıl “Turizmin Geleceği, Geleceğin Turizmi” teması ile düzenlen 8. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’na farkındalık yaratan eserleriyle yarışmaya katılan karikatür sanatçılarını ve bu anlamlı yarışmada emeği geçen herkesi değerli çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum” dedi.