MICE’çıların iftar etkinliği turizmin önemli isimlerini bir araya getirdi

Last Updated on 23 Haziran 2017 by Yaşar Çelik

MICE yapan acenteler; lojistik firmaları, havayolları, rehberler, oteller, kanaat önderleri, akademisyenler, önemli derneklerin başkanları, turizm eski bakanı Bülent Akarcalı, Uluslararası MICE Derneği ve SITE Turkey koordinasyonunda ve Okyanus gezi teknesinin ev sahipliğinde iftar etkinliğinde bir araya geldiler.

Bir olmak, birlikte hareket etmek ve güçlenerek yola devam etmek adına Uluslararası MICE Derneği ve SITE Turkey koordinasyonunda ve Okyanus gezi teknesinin ev sahipliğinde dün akşam gerçekleşen iftar etkinliğine MICE yapan acenteler, lojistik firmaları, hava yolları, rehberler, oteller, kanaat önderleri ve akademisyenler yoğun ilgi gösterdi.

Davette İstanbul İl Kültür Turizm Müdür Yardımcısı Yusuf Batur, Turizm eski Bakanı Bülent Akarcalı, İstanbul Rehberler Odası Başkanı Hakan Eğinlioğlu, TÜRSAB Genel Sekreteri Çetin Gürcün, TUYED Başkanı Kerem Köfteoğlu, Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe, Anıtur Yönetim Kurulu Başkanı Veli Çilsal, Detur Ceo’su Firuz Bağlıkaya, Vip Ceo’su Yasemin Pirinçcioğlu, Adonis Turizm Sahibi Tamer Çiçek, ECC Tur Sahibi Ercan Gündoğdu da yer aldılar.

“TEK AMACIMIZ SEKTÖRÜ DAHA GÜÇLÜ HALE GETİRMEK”

Gecede bir konuşma yapan Site Turkey Başkanı Sn. Kerim Sipahiler; “Bizim tek amacımız ve varmaya çalıştığımız bir yer var. Bu sektörü daha tanınır, saygı duyulur, sözü dinlenir bir sektör haline getirmek. Devletimiz; bazı kararlar alırken, bazı kanunlar çıkartırken bu sektörü de dikkate alsın istiyoruz. Birlikte hareket etmek, güçleri birleştirmek tüm sektör olarak hareket etmek çok önemli. Bunu başaramadığımız ölçüde üzülerek belirtmek isterim ki kimse bizi kitlesel olarak dikkate almıyor. Tüm olay bu durumu kişisellikten çıkartıp ortak hareket etmekte gizli. Bu bağlamda; Site Turkey (Society for Incentive Travel Excellence); Motivasyon Etkinlikleri Turizmi Yöneticileri Derneği, M.I.C.E endüstrisinin lokomotifidir” dedi.

Site Turkey, Site Global Derneği’nin Türkiye temsilciliğini yapıyor

1973 yılında kurulan ve bugün dünya çapında 2,000’i aşkın üyesi bulunan Site Global Derneği’nin Türkiye temsilciliğini yapmakta olan dernek, 2009 yılında faaliyete başlayarak, kısa sürede 60 üye sayısına ulaşmıştır. Dernek, M.I.C.E endüstrisinin tüm bileşenlerini bir araya getirmek, sektör profesyonellerine bilgi birikimlerini paylaşma olanağı sunmak, yeni iş birlikleri ve yeni bilgiler ile mesleki gelişime destek vermek amacıyla çalışmalarına devam etmektedir.

Gecede konuşma yapan Uluslararası MICE Derneği Başkanı Sn. Serdar Söyler; “zor dönemlerden geçiyoruz. Bu dönemde birlik ve beraberlik çok önemli. Uluslararası MICE Derneği olarak 6 aylık sürede gerçekleştirdiğimiz etkinliklerle sektörde adımızdan söz ettirmeyi başardık.Derneğimizin öncelikli hedefi tüm sektör paydaşlarını bir araya getirmek ve gerek özel sektör gerek kamu nezdinde kitlesel muhatap / temsilci olabilmek. Bunun yanı sıra var olan problemlerin çözülmesinde ve proje üretiminde tüm sektör paydaşlarının içinde olması en çok önemsediğimiz taraf. Şehrimizi, ülkemizi çok seviyoruz. Geleceğimiz için bir şeyler yapmak istiyoruz. Umutsuzluğu yok etmek ve sektörümüze umut olmak istiyoruz. Biz ülkemizde kurulduk ama artık yurt dışından temsilcilik alan değil veren taraf olmak istiyoruz. Bu neden olmasın? Ülkemizin milli havayolunun ulaştığı ağ nokta sayısı, yetkinliklerimiz, hizmet kalitemiz, otellerimiz ve misafirperverliğimiz ortada. Bunu yapmak için önümüzde hiçbir engel yok” diye belirtti.

Hüseyin Kurt ve arkadaşları bugün Soma’daydılar.

Etkinlikte kısa bir röportaj veren Uluslararası MICE Derneği 2. Başkanı Sn. Hüseyin Kurt; “Yakın zamanda Atina’da çok önemli bir fam trip ve workshop etkinliğine katıldık. 20 farklı ülkeden acenteci ve otel yönetici dostlarımızla bir araya geldik. Derneğimizi ve olası işbirliği fırsatlarını ve temsilcilik detaylarını konuşma fırsatı yakaladık. Yakın zamanda bir çok ülkede temsilcilik ofislerimizin açılacağını müjdelemek isteriz. Uluslararası MICE Derneği olarak geçen ay eğitim organizasyonlarımızın ilkini gerçekleştirdik. Her ay bir eğitim planlamamız ajandamızda mevcut. En yakın eğitimimiz 29 – 30 Temmuz tarihlerinde olacak. Son olarak güzel bir projemizi paylaşmak isterim. Uluslararası MICE Derneği olarak bir çok çalışma grubu ve komisyonumuz var. Bunlardan en çok önemsediğimiz çalışma gruplarından bir tanesi de; “Sosyal Sorumluluk Çalışma Grubu” bu grupta çalışan arkadaşlarımız iftar etkinliğimizden sonra yola çıkıyor. Bu bayram “SOMA’DAYIZ” Soma’da hayatını kaybetmiş insanlarımızın çocuklarına, kardeşlerimize kıyafet ve okuma, boyama kitapları götürüyoruz. Soma Kaymakamlığı ve belediyesi ile yürüttüğümüz bu projede 80 hane ve 127 kardeşimize dokunma fırsatı yakalayacağız. Bu fırsatı sunmamıza vesile olan kıymetli sponsorlarımıza teşekkürü bir borç biliriz. Adlarının açıklanmasını istemediler” dedi.

MICE’çılar Soma’da hayatını kaybetmiş insanlarımızın çocuklarına, kardeşlerimize kıyafet ve okuma, boyama kitaplarını bizzat kendileri götürdüler.