Yerli turist Egeli turizmciyi sevindirdi

Last Updated on 4 Temmuz 2017 by Yaşar Çelik

Ramazan Bayramı’nda kısa tatildeki hareketlilik ve yer yer yüzde 100’leri bulan doluluk Egeli turizmciyi sevindirdi. Bu hareketlilikte yerli turistlerin büyük payı olduğunu belirten Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, “İç turizmdeki hareketliliğin süreceği, yurt dışı girişlerde de artış olacağı umudunu koruyoruz. İyi hizmet, iyi fiyat ve kaliteli tesislerimiz var. Yurt dışı pazar da hareketlenecek ve Türkiye turizmi mutlaka kazanacaktır” dedi.

TÜROFED Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İşler

Eğitim – öğretim yılının sona ermesi, okulların kapanması ve önemli sınavların geride kalması iç turizmin hareketlenmesine yol açtı. Üç günü Ramazan Bayramı olmak üzere Haziran ayının son haftasındaki dört günlük tatil turizm merkezlerini hareketlendirdi. Tatile çıkan vatandaşlar Ege kıyılarını tercih etti ve bölgedeki turistik tesislere yöneldi. Yurt dışı pazarda ciddi kayıplar yaşan Egeli turizmciler, bayramdaki hareketlilikle soluk aldı.

TÜROFED Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İşler, bayram tatilinin bereketli geçtiğini ve hareketliliğin sektöre can suyu verdiğini söyledi. Tatil öncesi rezervasyonlarda yüzde 80 doluluk oranlarının yakalanacağı tahmin edilen tesislerin son dakika rezervasyonlarıyla yüzde 100’leri bulunan doluluklar yaşadığını anlatan İşler, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kampanyalar Resort otelleri doldurdu”

“İndirimli kampanyalardan yararlanan yerli ve yabancı turistler özellikle resort otellerimizi doldurdu. Alaçatı, Kuzey Ege, Assos, Ayvalık, Foça büyük oranda yerli turist ağırladı. Seferihisar, Özdere, Gümüldür, Pamucak, Selçuk, Kuşadası bölgelerimizdeki tesislerimizi dolduran yerli ve yabancı turistlerin oranı yarı yarıyaydı. Dört günlük tatilde kaliteli tesislerimizden yararlanan müşterilerin memnuniyetinin yüksek olduğunu gözlemledik.”

“Turizm sektörü zor bir dönemden geçiyor”

Ülke ekonomisine ve istihdamına önemli katkılar sağlayan turizm sektörünün zor bir dönemden geçtiğini hatırlatan Mehmet İşler, şu görüşleri dile getirdi: “Yaz mevsimine ve tatile girilmesiyle başlayan iç turizmdeki hareketliliğin sürmesini bekliyoruz. Ülke ekonomisi ve turizm sektörü için son derece önemli yurt dışı girişlerde de artış olacağı umudunu koruyoruz. İyi hizmet, iyi fiyat, genç ve kaliteli tesislerimiz var. Kurdan dolayı Türkiye’de fiyat avantajı var. Uluslararası alanındaki olumlu gelişmelere ve güvenlik kaygılarının giderilmesine bağlı olarak yurt dışı pazar da hareketlenecek ve inanıyoruz ki Türkiye turizmi mutlaka kazanacaktır.”