Tecrübeli turizmcilerden oluşan bir kriz masası kurulmalı!

Bentour Reisen'in Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Uğur
Bentour Reisen Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Uğur

Last Updated on 20 Temmuz 2017 by Yaşar Çelik

Bentour Reisen Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Uğur, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’a hitaben bir mektup kaleme aldı. İşte Kadir Uğur’un yeni bakan Kurtulmuş’a mektubu…

Sayın Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş,

Sayın bakanım, turizm dünyamıza hoş geldiniz. Galiba son 5 sene içinde 4’üncü bakanımızsınız.
Bizim turizm bakanlığı en çabuk bakan değiştiren bir sektör bakanlığı durumuna geldi.
Her yeni bakan makama oturduğunda, bizim stresimiz yeni bakanımızın bizim sektöre bakış açısı ve stratejisi oluyor. Tabii ki bakan olarak sizden turizmi tanımanızı, bilmenizi bekleyemeyiz. Bize düşen görev, size sektörümüzün sorunlarını en kısa yoldan objektif olarak anlatabilmektir.

Sizin sektörü en çabuk şekilde kavrayıp, kararlarınızı doğru ve çabuk alabilmeniz için, çok yakınınızdaki bürokratlarınızı bu işin tecrübesini yaşamış insanlardan oluşturup, yol almanız gerektirmektedir. Eğer hem Bakan hem de çok yakin bürokratları turizme uzak ise, turizmin büyük kriz yaşadığı, zorluklar için de olduğu bir dönem de, bu engelleri aşmak daha da güç olur.

Haddim olmayarak size 50 yıllık, 70 yaşında, halen yurt dışında faal olan bir turizmci olarak çok kısa bir kaç önerim olacak.

1-Müsteşarınızın turizm tecrübesi olan bir bürokrat olması.
2-Çok kısa bir zaman da bürokratlardan, dışişleri ve maliye bakanlığından ve de yurtiçi, yurtdışı tecrübeli turizmcilerden oluşan bir kriz masasının kurulması ve problemlerin masaya yatırılması.

Kısa sürede yapılması gereken bir kaç nokta.
1-Uçaklar için tur operatörlerine verilen sübvansiyonun basite indirgenmesi.
Yanlızca otel de kalanlar için bu uçak sübvansiyonunun verilmesi.
2- 4 yıldız, 5 yıldız oteller için taban fiyatın belirlenmesi ve bunun altına inilmemesi, gelir kaybını önleyip 2 ve 3 yıldızlı otellerin yok olmasını önleyecektir.

Size Bakanlığınız sürecinde başarılar diliyorum.
Allah hepimizin yardımcısı olsun.

Saygılarımla,

Kadir Uğur
Bentour Türkei Reisen Yönetim Kurulu Başkanı