EXPO Antalya ne olacak?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, EXPO 2016 Antalya Sergi alanıyla ilgili çelişkili açıklamaları TBMM gündemine taşıyarak, “Dünyada EXPO alanları önemli bir cazibe merkezi haline gelmiş ve ülkelere büyük getiriler sağlamıştır. Ancak Antalya’da hala ne yapılacak belli değil. Bir yandan özelleştirme kapsamına alınıyor, bir yandan AKP Genel Başkanı Erdoğan projelerden söz ediyor. EXPO Antalya alanı özelleştirilecek mi, kamu eliyle çekim merkezi haline mi getirilecek” diye sordu. Budak, EXPO’daki kamu zararının boyutlarının da araştırılması gerektiğini söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın EXPO 2016 alanıyla ilgili Antalya’da yaptığı “yeni projeler düşünüyoruz” açıklamasına dikkat çekti. Budak, “Yaklaşık 1.7 milyar TL’lik harcama ile gerçekleştirilen, geliri ise 20 milyon TL’de kalan Antalya EXPO 2016 Sergisi’nin tamamlanmasının ardından, EXPO alanının nasıl değerlendirileceği ile ilgili çelişkili açıklamalar yapıldığı görülmektedir. EXPO alanı bir yandan özelleştirme kapsamına alınırken, bir yandan da AKP Genel Başkanı Erdoğan, ‘yeni projeler düşünüyoruz’ açıklaması yapmaktadır. Yaklaşık 10 aydır alanın nasıl değerlendirileceğinin belirlenmemesinin, kamu zararını büyüttüğü bildirilmektedir” dedi.

ÇEKİM MERKEZİ İÇİN DAHA NE KADAR HARCANACAK?

EXPO 2016 Antalya Sergisi’nin tamamlanmasından bu yana geçen sürede, alanın giderleri için ne kadar harcama yapıldığı konusunda bilgi isteyen Budak, “EXPO alanının bakım ve işletme gideri aylık ne kadardır? Bu arada bir gelir sağlanmışsa ne kadardır? EXPO alanı özelleştirilecek midir yoksa ‘çekim merkezi’ olması için ‘yeni projeler’ mi devreye sokulacaktır? Bölge çekim merkezi olduktan sonra mı özelleştirilecektir? EXPO alanının nasıl değerlendirileceği konusu, daha önce neden belirlenmemiştir? Bölge neden sergi süresince ‘çekim merkezi’ haline getirilememiştir? EXPO’nun çekim merkezi olması için hangi projeler devreye sokulacaktır? Bu projeler için yaklaşık 1.7 milyar TL’lik harcamanın üzerine daha ne kadarlık bütçe kullanılacaktır? Finansman nereden sağlanacaktır?” sorularına yanıt istedi. Budak, şöyle devam etti:

KAMU ZARARINI SORUMLULAR ÖDESİN

“Hükümetiniz, EXPO 2016 Antalya Sergisi’nin etkinliği (yapılan harcama ve sağlanan katkı) konusunda bir inceleme yapmış mıdır? Hangi sonuçlara ulaşılmıştır? Yapılan toplam harcama ve sağlanan gelir ne kadardır? Kamu zararı tespitleri karşısında, sorumlularından bunun rücu edilmesi için bir adım atılacak mıdır?”