50 yıllık turizmci okyanuslara yelken açtı

Last Updated on 19 Ağustos 2017 by Yaşar Çelik

Turizmde 50 yılı deviren Bentour Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Uğur’un yelkenli yatla dünya turu yolculuğu başladı. Uğur’un turu 2019 yılının Mayıs ayında İstanbul’da son bulurken, yolculuk hikayesi de yazar Halit Çelikbudak tarafından romanlaştırılacak.

Duayen turizmci Kadir Uğur, hayalini gerçekleştiriyor. Geçen yıl işlerini oğlu Deniz Uğur’a devreden Bentour Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Uğur, “Döndüğümde inşallah Türkiye turizmi yine hak ettiği başarılı bir yerde olur” dedi.

Kadir Uğur’un dünya turu Benswissyacht isimli 17 metre uzunluğundaki Hanse575 modeli yelkenli yat ile Antalya’dan başladı. Başkaptan Kadir Uğur, Türk Kaptanı Murat Baltutan ve Alman uyruklu Kaptan Volker Braun’dan oluşan mürettebatı ile 2019’da tamamlanması planlanan dünya turundaki ikinci uğurlama organizasyonu 23 Ağustos tarihinde Kuşadası’nda gerçekleşecek.

www.bentour-weltumsegelung.com sayfasında etap etap takip edilebilinecek dünya turunda BenSwissYacht ekibi Akdeniz’den ayrıdıktan sonra 3 haftalık bir süre de Atlas Okyanusu’nu geçip Karayipler’e ulaşmayı hedefliyor. Ekip, Orta Amerika’da bulunan Panama Kanalı’nı geçtikten sonra Pasifik Okyanus etabını 5 haftada tamamlayıp Avustralya sahiline ulaşacak. Daha sonra 4 haftalık süre içerisinde Hint Okyanusunu geride bırakıp Umut Burnu rotası üzerinden Afrika kıtasının etrafını dolaşıp Cebelitarık girişinden Akdeniz bölgesine ulaşması planlanıyor. Dünya turu 2019 yılında İstanbul’da organize edilecek karşılama töreni ile son bulacak.

Kadir Uğur’un turundan ilk gelen fotoğraf. Uğur, fasulye ayıklarken…

TÜRKİYE TURİZMİ İNŞALLAH HAK ETTİĞİ YERDE OLUR

Kadir Uğur, teknesiyle açılmadan önce Antalya Kundu’da bulunan Delphin BeGrand otelinde, Türkiye ve Avrupa’dan misafirlerin, turizim dünyasından önemli simaların ve basın mensuplarının katılımı ile gerçekleşen uğurlama kokteyline katıldı. Duygusal anlar yaşanan kokteylde Kadir Uğur veda konuşmasında 50 yıllık turizm hayatındaki tüm dostlara, partnerlere her daim desteklerinden dolayi teşekkür ederek, “Turizmi ve Türkiye’yi sizlere emanet ediyorum. Döndüğümde inşallah Türkiye turizmi yine hak ettiği başarılı bir yerde olur” dedi.

ROMANI YAZILACAK

Sponsorlarına da teşekkür eden Uğur, “hakkınızı helal edin. Ben hakkımı sizlere helal ediyorum” diyerek veda etti. 100 kişi tarafınfından uğurlanan Kadir Uğur ve ekibine, bazı etaplarda Uğur’un eşi eşlik edecek. Kadir Uğur’un dünya turu, yazar Halit Çelikbudak tarafından romanlaştırılacak.