Turizm sektöründeki işletmelere 5 ipucu

Last Updated on 30 Ağustos 2017 by Yaşar Çelik

Dünyanın en büyük küçük işletme odaklı teknoloji sağlayıcısı GoDaddy, turizm sektöründeki işletmelerin işlerini büyütmeye yardımcı olacak bir web sitesini nasıl oluşturabileceklerine dair 5 ipucu paylaştı. Turizm sektöründeki bir işletmenin tatil deneyimini öne çıkaran ve müşterilerinin tatillerini planlamasını kolaylaştıran, kullanıcı dostu bir web sitesi oluşturması, rezervasyonların artmasına yardımcı olabilir.

GoDaddy EMEA Bölgesi Başkan Yardımcısı Stefano Maruzzi

GoDaddy EMEA Bölgesi Başkan Yardımcısı Stefano Maruzzi, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Dijital dünya, her zamankinden çok daha hızlı bir şekilde gelişiyor ve artık biliyoruz ki, online olmayan işletmelerin keşfedilmesi zor oluyor. Çoğu işletme sahibinin bilmediği şey ise, online olmanın pahalı olması ve teknoloji uzmanlarının ellerine bırakılması gerekmediği. Türkiye’de de kullanıma sunduğumuz, GoDaddy’nin yeni Web Sitesi Mimarı gibi çözümler ile bir işletme bir saatten kısa sürede profesyonel bir web sitesi oluşturabilir. Bu sayede dijital kimliklerini güçlendirebilir ve daha fazla müşteriye ulaşarak, potansiyel müşterileri müdavimlere dönüştürerek işletmelerini büyütebilirler. GoDaddy olarak Türkiye’deki işletmelere hem bunu yapmaları için gerekli olan online araçları, hem de ödüllü, Türkçe teknik destek hizmeti sunuyoruz.”

GoDaddy’nin işletmelerin online ortamda büyümesine yönelik bir web sitesi kurabilmeleri için paylaştığı 5 ipucu şöyle:

1.Web sitenizin tüm cihazlarda sorunsuz çalıştığından emin olun

Smart Insights’a göre Y kuşağının yüzde 97’si akıllı telefonlarına bel bağlamış durumda. Buna ek olarak, Criteo’nun 2016 yılına dair araştırması da Türkiye’deki rezervasyonların yüzde 29’unun mobil üzerinden yapıldığını gösteriyor. İnsanların, web sitenizi mobil cihazları üzerinden ziyaret etmesi çok daha yüksek bir ihtimal olduğu için, web sitenizin mobil uyumlu olduğundan emin olun. Web sitenizin hem masaüstü, hem de mobil versiyonlarını otomatik bir şekilde oluşturmanızı sağlayan, GoDaddy’nin yeni Web Sitesi Mimarı gibi ürünler sayesinde, web sitenizin mobil versiyonunu oluşturmanız için ek bir efor sarf etmeniz veya ek maliyetler gerekmiyor.

2.Eylem çağrınızı belirleyin ve sitenize formlar ekleyin

Başlangıç olarak web sitenize telefon numaranızı ve adresiniz gibi iletişim bilgilerinizi ekleyerek insanlara sizi nerede bulacakları ve size nasıl ulaşacakları bilgisini verebilirsiniz. Turizm sektöründe faaliyet gösteren işletmelere faydalı olabilecek diğer eylem çağrıları, insanların soruları olduğunda arayabilecekleri bir telefon numarası paylaşmak, rezervasyon alınmasını sağlayacak iletişim formları, özel teklifler ve e-posta abonelik formları olabilir.

3.Müşteri görüşlerini toplayın ve yayınlayın

Sizin yerinize, başka birilerinin işletmeniz hakkında iyi görüşler sunması, başarınızın kanıtıdır. Tnooz’a göre, seyahatçilerin yüzde 95’i rezervasyon yaptırmadan önce yorumları okuyor. Web sitenizi ziyaret eden biri, başkalarının işletmenizle ilgili iyi deneyimleri olduğunu görürse, sizinle çalışmaya daha istekli olacaktır. Müşterilerinizin görüşlerini toplamak için, onlara internet üzerinden erişebilirsiniz; bu doğrultuda işletmenizin Facebook sayfasına bırakılan yorumları inceleyin, internetteki yerel rehberlere göz atın, Google Alert’leri ve sosyal medyada kimlerin işletmenizden bahsettiğini takip edin ve bu sayede insanların işletmeniz hakkında neler söylediğini öğrenin.

4.Müşterilerinizin sizi unutmasına izin vermeyin

E-posta pazarlamaya bir şans vermeniz gerektiğini gösteren bazı veriler şöyle:
• E-posta pazarlamanın yatırım getirisi yüzde 3800 seviyesinde.
• Bir Tweet’e oranla e-posta pazarlama üzerinden web sitenize tıklama alma şansınız 6 kat daha yüksek.
E-posta pazarlama, bunlara ek olarak müşterilerinizin e-posta adreslerini toplamanıza ve hem mevcut, hem de potansiyel müşterilerinize yönelik daha kişiselleştirilmiş mesajlar oluşturmanıza yardımcı olur. Yaz ayları sona erdi diye pazarlama çalışmalarınız da sona ermemeli. E-posta pazarlama ile insanların aklında kalabilirsiniz ve bu sayede bir sonraki tatillerinde nereye gideceklerini düşünmeye başladıklarında akıllarına ilk siz gelebilirsiniz. GoDaddy’nin yeni Web Sitesi Mimarı’nın entegre e-posta pazarlama özelliği sayesinde kısa zaman ve enerji harcayarak e-posta pazarlama kampanyaları oluşturabilir, yönetebilir ve müşterilerinizle etkileşim halinde kalırsınız.

5.Sosyal medyayı entegre edin

Forbes’a göre tüketicilerin yüzde 82’si sosyal medyada aktif olan işletmelere daha çok güveniyor. Facebook ve Twitter gibi sosyal ağları web sitenize entegre ederek, bu avantajdan faydalanabilirsiniz. İşletmeniz ve müşterileriniz arasında güven oluşup, onlar “Beğen” tuşuna basmaya başladıklarında, kendileriyle iletişime geçmek için yeni bir kapınız olur. Sosyal medyada ziyaretçilerinizin içeriğinizi paylaşmasını kolaylaştırın; bu sayede mevcut müşterilerinizin, pazarlama ekibinizi oluşturduğunu görebilirsiniz.

Küçük işletmelerin bir saatten kısa sürede profesyonel bir web sitesi oluşturmasını sağlayan, GoDaddy’nin yeni Web Sitesi Mimarı hakkında daha fazla bilgi almak için https://tr.godaddy.com/websites/website-builder?isc=cardigan adresini ziyaret edebilirsiniz.

GoDaddy hakkında:

GoDaddy, küçük, bağımsız işletmelere katkı sağlamaya ve hizmet ile destek sunmaya odaklanan, dünyanın en büyük bulut teknolojisi platformuna sahiptir. Dünya çapında 17 milyondan fazla müşterisi ve yönettiği 71 milyondan fazla alan adı ile GoDaddy, insanlara fikirlerine isim vermek, profesyonel web sitesi oluşturmak, müşteri çekmek ve işlerini yönetmek konusunda tam destek veren bir teknoloji şirketidir. GoDaddy’nin misyonu, müşterilerine fikir ve projelerini başarıya dönüştürmeleri için gerekli araçları, içgörüyü ve birebir desteği sunmaktır.