Dosya: Değişen misafir profili İstanbul otellerinin operasyonunu nasıl etkiliyor?

Last Updated on 13 Eylül 2017 by Yaşar Çelik

Turizm Günlüğü olarak İstanbul turizmde son yıllarda göze batan, hatta bazı acentelere göre Taksim’i bitiren bir gerçeklik olan Ortadoğu pazarının otellerin operasyonuna yansımalarını mercek altına alan bir dosya hazırlıyoruz. Dosyaya katılmak isteyen oteller için sorularımızı aşağıda yayınlıyoruz.

İSTANBUL OTELLERİ DOSYA KONUSU SORULARI…

• İstanbul turizmi global ve yerel siyasi ve ekonomik gelişmelerden nasıl etkilendi, bu etkiler misafir profiline nasıl yansıdı? İçinde bulunduğumuz yılı kısaca değerlendirebilir misiniz?

• İstanbul otellerinin son dönemdeki değişen misafir profili, özellikle Ortadoğulu misafirlerdeki artış, operasyonlarınızı ve çalışma şartlarınızı nasıl etkiledi?

• Değişen misafir profilinin çalışanlarınızın geleceğe dair plan ve beklentilerine etkisi oldu mu? İstihdamla ilgili sorun yaşıyor musunuz? Personel sayınızda değişiklik oldu mu?

• Sektörün yasadığı değişime göre operasyon, ürün veya hizmetlerinizde ne tür değişim ve güncellemeler yaptınız?

• Oda, sağlık kulübü, restoran ve genel alanların kullanımında güncel misafir profilinizle daha önceki misafir profilinizi karşılaştırdığınızda ne tür farklılıklar gözetliyorsunuz? (hijyen, eşyaların kullanımı vs…)

• Batılı tarzda dizayn edilmiş ve operasyonu unisex olarak devam eden sağlık kulübünüzde Ortadoğulu misafirleriniz kültürel ve dini sebeplerden dolayı sizden haremlik selamlık veya benzeri taleplerde bulunuyor mu? Bu durum ne sıklıkla yaşanıyor? Buna dair planladığınız bir uygulama veya güncelleme mevcut mu?

• Ortadoğulu misafirlerin artışı yerli misafirlerinizi de etkiledi mi? Özellikle yerli ziyaretçilerinizin sizden ve markanızdan beklentilerini karşılayıp, belli standartlarda tutmaya yönelik çalışmalarınız neler?

• İstanbul turizminin geleceğine yönelik öngörüleriniz ve beklentileriniz neler? Sizce 2018 nasıl geçecek?

Not: Cevaplarla birlikte Otel Genel Müdürü’nün bir adet portre görselini ve otele ait birkaç fotoğrafı yasar.celik@outlook.com adresine yollamanızı rica ediyoruz.