Antalya’daki otel yöneticileri bu toplantıda biraraya geldi

Last Updated on 19 Eylül 2017 by Yaşar Çelik

Turizm Otel Yöneticileri Derneği’nin (TUROYD) Akdeniz’deki üyeleri, Bölge Başkanı Ali Osman Erbaş’ın düzenlediği toplantıda biraraya geldi.

Antalya’da Kadriye’de bulununan İnnvista Hotel&Resort’ta düzenlenen toplantıda, TUROYD’un kuruluş süreci, kuruluş amacı, sektördeki misyonu, kurulduğu tarihten bugüne kadar yaptığı faaliyetler slayt gösterimi ve fotoğraflarla üyelere aktarıldı.

14 Nisan 2017 tarihinde Ali Can Aksu başkanlığında kurulan TUROYD, kısa zamanda 81 ilde ve yurtiçinde Bölge Yürütme Kurulu Başkanlıkları ve yurtdışında da 17 ülkede, Ülke Yürütme Kurulu Başkanlığı yapılanmasını gerçekleştirdi ve toplamda bin 385 üyeye ulaşmayı başardı. TUROYD’un amacı yurtdışında da hızla büyüyerek global hale dönüşmek.

İŞTE YAPILAN FAALİYETLER

TUROYD Akdeniz Bölge Yürütme Kurulu Başkanı Ali Osman Erbaş’ın üyelerine aktardığı bugüne kadar gerçekleştirilen faaliyetlerin listesi şöyle:

1- Turizm Otel Yöneticileri Derneği (TUROYD) tarafından organize edilen, Rusya’nın en önemli seyahat web portalı; TopHotels.ru İstanbul’da ilk kez otel yöneticileri ve basın mensuplarıyla buluştu. Gerçekleşen lansman toplantısında, Türkiye’ye gelecek Rus turistlerin sayısını arttırmak, otel avantajları ve gelecek turistlerin ön promosyonlardan faydalanmaları için nitelikli hizmet öncelikleri değerlendirildi.

Özellikle Antalya bölgesinde yoğun olarak oteller tarafından kullanılan Tophotels.ru bundan sonra İstanbul pazarında da aktif rol oynayacak. Rus pazarı önceliği ile hizmet veren portal, özellikle Rus misafirler için seyahat öncesi yabancı dil bariyerini ortadan kaldırıyor. Ülkemiz ve otellerin sunduğu tüm hizmetlerin detaylı olarak anlatıldığı site ile otellerin özellikleri anlatılıyor, promosyonlar öne çıkarılıyor ve online sistemlere ödenen yüklü komisyonlara da dur diyecek nitelikte avantajlar sunuluyor.

2- TUROYD Güneydoğu Anadolu Bölgesel yürütme kurulu toplantıları Siirt, Batman ve Diyarbakır’da gerçekleştirildi. İlk toplantısını 5 Temmuz’da Diyarbakır’da Radisson Blu’da gerçekleştiren TUROYD Yönetim Kurulu Üyeleri; Başkan Ali Can Aksu, TUROYD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Toktaş, Güneydoğu Anadolu Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Kadir Varçın ile bölgesel dinamikleri, otelciliğin ve turizmin gündemini değerlendirdi.

Siirt ve Batman ziyaretlerinde TUROYD toplantılarına katılan Siirt İl Kültür ve Turizm Müdürü Remzi Uslu, Batman İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet İhsan Aslanlı’da Anadolu’da turizmcilerin birlikteliği ve oluşturulan barış köprüsü için desteklerini sundular.

Siirt’te başlayıp, Batman ve ardından Diyarbakır’da biten yolculuk sırasında,Siirt Vali Yardımcısı Yunus Koç, basın mensupları ve pek çok turizmcinin desteğini alan TUROYD Başkanı Ali Can Aksu ile bir araya geldi.

Anadolu’da turizmcileri bir araya getiren bu toplantılar sırasında konuşan TUROYD Başkanı Ali Can Aksu yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Işığın geldiği yönü iyi gözlerseniz karanlıklarınız aydınlığa dönüşür. Güneydoğu Anadolu bölgesinde gerçekleştirdiğimiz TUROYD Turizm Otel Yöneticileri Derneği toplantılarımızda otelci dostlarımız, daire müdürlerimiz, iş insanlarımız ile oluşan sinerji düşüncelerimize aydınlık saçmıştır.Hepimizin ortak paydası turizm ve istikrar. Mezopotamya’nın ve bu değerli tarihi coğrafyanın bir şenlik alanına dönüşmesini, turizm ile barış köprülerinin kurulmasını istiyoruz. Batıdaki tüm dostlara, turizmciler olarak, Diyarbakır’dan, Mardin’den, Batman’dan, Cizre’den, Nusaybin’den, Hakkari’den, Van’dan, Urfa’dan sevgi yolluyoruz.”

3- TUROYD ile bünyesinde Çin’in en lüks otel zinciri WEI Retreat, Hotels&Preference ve Dormitory markalarını barındıran Çin merkezli BTL Hospitality, arasında ülke turizmini geliştirmek amacıyla işbirliği anlaşmasını imzaladı.

TUROYD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Can Aksu, Başkan Yardımcısı Murat Yumak, TUROYD Yönetim Kurulu Üyeleri, Philip WEI (BTL Founder ), Mars MAO (BTL CultureDirector), KlausPetter LILLVIK (BTL Regional DirectorEastern Europe), Semih Erken (BTL) katılımıyla Lionel Hotel Istanbul ev sahipliğinde yapılan toplantıda, turizm alanında hem yurtdışına turist gönderme hem de turist ağırlama konusunda dünyanın yeni büyüğü olma yolunda hızla ilerleyen Çin ile Türkiye’ye lüks segment ve münferit seyahat eden Çinli turistleri getirmek, gelen turistlerin konaklama ihtiyacını karşılamak, BTL’in bünyesinde yer alan BTL Akademi ile Türkiye’deki otel çalışanlarına ihtiyaç duyulan “lüks servis” eğitimlerini vermek konuları değerlendirildi.

Ayrıca Çin’in en büyük otel gruplarından biri olan, BTL HOSPITALITY (4 markası ile 26 ülkede 170 otel işleten grup) yönetim kurulu başkanı Philip WEİ ve üst yönetim ekibi için, Antalyada TUROYD AKDENİZ BYK Başkanı Ali Osman Erbaş tarafından, Antalya tanıtımı ve sektörün tüm STK’ları ile ve sektörümüzün büyük otel grupları ve acenta, tur operatörü yöneticileri ile görüşmeleri organize edildi. Yine aynı şekilde BTL HOSPITALITY Yönetim Ekibi için, CAPPADOCİA, Nevşehir’de de sektör temsilcileri ile görüşmeler düzenlenmiş ve dünyada tek olan bu destinasyon Çinli otel grubuna tanıtıldı.

4- TUROYD, farklı pazarlar için yürüttüğü çalışmalar kapsamında İranlı üst düzey turizm yöneticilerinin ve bürokratların da yer aldığı heyeti ağırladı. Suadiye Oteli Genel Müdürü Murat Yumak’ın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya İran Horasan-ı Razavi Eyaleti Heyet Üyeleri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan TUROYD Yönetim Kurulu. Başkanı Ali Can Aksu “Türk otel yöneticileri tüm dünya ülkelerinde tercih edilmekte. Yöneticilerimiz dünyada eşi benzeri olmayan tesisleri başarı ile yönetmekte. Biz TUROYD olarak ülke turizmini geliştirmek için tanıtım atağına geçtik. İran’ı önemsiyoruz. Karşılıklı işbirlikleri ile iki ülkenin birbirini desteklemesi gerekiyor. Şu an yirmi TUROYD üyesi yöneticimiz İran’da faaliyet gösteriyor. İran’ın turizm açısından bizden beklentilerini bilmek, bizim de İran’dan beklentilerimizi dile getirmek isteriz. Karşılıklı turizm faaliyetlerinin başarı ile devam edebilmesi için birbirimizi anlamamız gerek” dedi.

Toplantı kapsamında İran ile turizmdeki iş birliğinin geliştirilmesi için yapılması gerekenler ele alındı.

5- Rusya, Çin ve İran’dan sonra Türk turizmini tanıtmak adına TUROYD Yönetim Kurulu heyeti, Azerbaycan’a yapılan ziyarette üst düzey temaslarda bulundu. Azerbaycan Yürütme Kurulu Başkanı Halil Duru’nun organize ettiği toplantıya; TUROYD Başkanı Ali Can Aksu başkanlığındaki heyet, TC Bakü Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşaviri Dr. İrfan Çiftçi ile bir araya geldi. Toplantıda Türk Turizmi ve Azerbaycan turizminin geliştirilmesine yönelik istişarelerde bulunuldu. TUROYD hakkında büyükelçilik bilgilendirildi.

TUROYD Azerbaycan Heyeti’nin temaslardaki ikinci durağı Türk İşadamlari TUIB (Turkiye ve Azerbaycan Is Adamlari ve Sanayiciler Ictimal Birligi) oldu. TUIB Idare Heyeti Baskani Ali İhsan Genç ve YK Uyeleri ile yapılan temaslarda bölgede yaşayan işadamlarının TUROYD hakkında bilgilendirileceği ve TUIB ile birlikte karşılıklı yatırımlar yapılacağının sözü verildi. Görüşmenin ardından Azerbaycan Turizm Bakanlığı ziyaret edildi. Turizm Bakan Yardımcısı Nazım Samedov ve Turizm Bakanlik Heyeti ile yapılan toplantıda Türk ve Azeri Turizmi konuları tartışıldı, birlikte ortak projeler uretme kararı verildi.

Toplantiya ilişkin gündem maddelerinin başında istihdam ve eğitim yer aldı. Eğitim ve kalifiye personel konusunda Azerbaycan’da cok ciddi açıkların olduğu belirtildi. Bu konularda TUROYD Heyeti destek sözü verdi. Bir başka gündem maddesi karşılıklı iki ülkenin turizm alanındaki tanıtımı ve işbirliği idi. Azerbaycan’da turizm alanındaki otel yatırımlarının planlanmasında destek ihtiyacı dile getirildi, TUROYD’dan bu konularda destek istendi. İki ülke arasında turizmin çeşitlendirilmesi ve otel yönetimi konusunda birlikte çalışmak üzere bir platform oluşturulmasina karar verildi.

6- TUROYD, Türkiye genelinde, turizm alanında, mahkemelerde bilirkişi oldu.

7- TUROYD olarak Türkiye genelinde mesleki eğitim projeleri başlayacak.

8- Orhan Genceli yönetiminde kurulan Komisyonla eğitim planı çıkarıldı ve bu eğitim planına son şekil verilerek Azerbaycan’a yollanacak.

9- TUROYD kısa sürede 81 ilde ve 17 ülkede bin 385 üyeye ulaştı.