“Bereket” sergisinde yerellik ve evrensellik bir arada

Last Updated on 16 Ekim 2017 by Turizm Günlüğü

Uzun bir süredir sanat yaşamına İspanya da devam eden, eserlerinde yaşadığı ve yaşamakta olduğu coğrafyalarla derin bağlar kuran sanatçı Şükrü Karakuş’un ‘Bereket’ adlı resim sergisi 18 Kasım’dan den itibaren Galeri Diani’de.

Uzun zamandır İspanya’da yaşayan ve son zamanlarda en doyurucu ürünlerini veren, yerel ve evrensel olanı çok iyi kavrayan sanatçı Karakuş, çalışmalarında bunu okunaklı bir biçimde yansıtıyor. Bir yandan geleneksel sanatlarla, tekstille, mozaiklerle, çinilerle ve minyatürle köklü bağlar kuruyor, diğer yandan patchworka, ornamente, fotoğrafa, bilgisayar tekniklerine ve pixellere açık olduğunu da sezinletiyor. Bu geniş tabanlı arayış özgün biçimlere ve renklere dönüşerek yüzeye nakşediliyor.

Sanatındaki birleştirici kimliğini tüm yaşamının odak noktası yapan Şükrü Karakuş iki ülke arasında adeta bir sanat köprüsü oluşturarak genç sanatçıların batıya açılmasında önemli bir rol üstleniyor.

Eleştirmen Anna Adell ise sanatçı Şükrü Karakuş’un eserlerini “İlk bakışta birbiriyle ilgisi olmayan; farklı yapıları, kavramları bir araya getirip yeni bir düzenek içinde ortaya koyan, kendi kültüründen ve coğrafyasından gelen heyecanını Akdenizli olma ve mistik sufi duyusundan süzen eserler” olarak tanımladı.