Troia yılı turizm hamlesi olacak

Son Güncelleme Tarihi

2018 Troia Yılı çerçevesinde düzenlenen lansman toplantısına tüm bölge yürütme kurulları ve toplamda 400’e yakın acentesi ile Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) üyeleri Çanakkale’de bir araya geldi. Troia yılının önemine dikkat çeken ÇATOD Başkanı ve 2018 Troia Yılı İcra Komitesi Üyesi Armağan Aydeğer, “Ülkemiz için uluslararası stratejik bir kültür ve turizm hamlesi olacak” dedi.

Troia Antik Kenti’nde gerçekleştirilen lansman toplantısında bir araya gelen Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) üyeleri, ardından Kolin Hotel’de düzenlenen gala yemeğine katıldı.

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Onur Gözet, Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz gecede birer konuşma yaparak 2018 Troia Yılı’nın önemini vurgulayan isimler oldu.

“TROİA, DOĞU İLE BATI ARASINDAKİ EN KÖKLÜ SİMGE”

Organizasyonun ev sahipliğini TÜRSAB Çanakkale Körfez BYK Başkanı Turgay Kılıç’ın yaptığı gala yemeğinde 2018 Troia yılı ile ilgili bir sunum yapan ÇATOD Başkanı ve 2018 Troia Yılı İcra Komitesi Üyesi Armağan Aydeğer ise Troia’nın neden bu kadar önemli olduğunu şu sözleriyle açıkladı: “Yunan Mitolojisinden Avrupa’nın köklerine, Kafkaslardan Pers Kültürüne, Anadolu Medeniyetlerine, Roma ve Paris’in köklerine, Pers İmparatoru Serhas’tan, Makedonya Kralı Büyük İskender’e, Troia Kahramanı Aeneas’tan, Roma İmparatoru Julius Caesar’a Troia güç, kök ve ilham vermiştir. Troia Anadolu’muzun en kadim değerlerinden bir tanesidir. Fatih Sultan Mehmet’ten Mustafa Kemal Atatürk’e derin izleri vardır. Fatih Sultan Mehmet İlyada’nın orijinalini Johannes Dokeianos’a yazdırmıştır. 3 kopya İlyada Topkapı Sarayındadır. 1462 yılında bölgeyi ziyaretinde “Asyalıların öcünü aldık” demiştir. Mustafa Kemal Atatürk’te Troia ve İlayda’dan etkilenmiştir. 1922 Dumlupınar Zaferi’nden sonra “Troia’nın Öcünü Aldık” demiştir. Troia aynı zamanda doğu ve batı arasındaki diyaloğun ve mücadelenin en köklü simgesidir. Doğu ile batının sıfır noktasıdır. Geçmişe ve geleceğe ışık tutan Troia doğu ile batı arasında Anadolu’nun stratejik konumunun merkezi olmuştur” dedi.

“ETKİNLİK TÜM DÜNYAYI ANADOLU’DA BULUŞTURACAK”

2018 Troia’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine girişinin 20. Yıldönümü olması sebebiyle Avrupa’da Kültür Mirası Yılı ve Troia Müzesi’nin açılış yılı olacağını belirten Aydeğer, “Troia Yılı ile birlikte dünyanın en fazla bilinen 2. kültürel mirası Troia, Anadolu’nun kadim değeri olarak konumlandırılarak, ülkemiz için uluslararası stratejik bir kültür ve turizm hamlesi olacak. Türkiye, Troia 2018 yılı boyunca uluslararası işbirlikleri ve kültür, sanat, bilim ve spor etkinlikleri ile dünyanın buluştuğu bir merkez haline gelecek. Büyük Troia buluşması etkinliği, tüm dünyayı Anadolu topraklarında buluşturacak, küresel ölçekte bir yankı üretecek” şeklinde konuştu.

GÜNÜN ANISINA PLAKET VERİLDİ

Program sonunda ise TÜRSAB Çanakkale Körfez BYK Başkanı Turgay Kılıç ve TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy Çanakkale Valisi Orhan Tavlı’ya günün anısına plaket verirken programın gerçekleşmesinde büyük emek harcayan TÜRSAB Çanakkale Körfez BYK Başkanı Turgay Kılıç ve Genel Sekreter Ahmet Çelik de organizasyona katılan konuklarla ilgilendiler.