“Yeşil Binalar ve Ötesi” için geri sayım başladı

Bu yıl 3. kez düzenlenecek olan Yeşil Rapido, Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı, Dünya Şehircilik Günü olarak kutlanan “Future & Cities – Geleceğin Kentleri, Kentlerin Geleceği” temasıyla gerçekleştirilecek.

Mimarlık ve yapı sektörünün profesyonelleri 8 Kasım 2017 tarihinde, sürdürülebilir mimari ve kentsel tasarımı konuşmak üzere “3. Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı”nda bir araya gelecek. Ekoyapı Dergisi tarafından Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Mimarlık Fakültesi iş birliği ve Ytong, BoardeX, Forbo Flooring ve E.C.A. Serel firmalarının sponsorluğu ile gerçekleştirilecek olan etkinlik, MSGSÜ Fındıklı Yerleşkesi, Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu’nda düzenlenecek.

Konferansın bu yılki yıldız konukları, yapıların ve kentlerin sürdürülebilirliği konularını, projeleri ve global deneyimleri üzerinden ele alarak anlatacak olan iki ünlü İngiliz Mimar Bob Allies ve Peter Barber olacak. Konferans bir kez daha sürdürülebilirlik ve daha yaşanabilir yapılı çevre kavramlarının altı çizildiği, sonuç odaklı paylaşımlara sahne olacak.

BİRÇOK İSİM BİR ARAYA GELECEK

Geleceğin şehirleri yapı, enerji ve yönetimi, toplu taşıma, çevre, atık yönetimi gibi konular üzerinden ele alınacağı konferansta, MSGSÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Deniz İncedayı, MSGSÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof Dr. Sema Ergönül ve Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun açılış konuşmalarıyla başlayacak.Ardından “Geleceğin kentlerini öyle tasarlamalıyız ki, uzay yolculuğu ‘kurtuluş’ anlamına gelmesin” diyen Prof Dr. Emre Alkin’in konuşmasıyla devam edecek.

“Future & Cities – Geleceğin Kentleri, Kentleri Geleceği” ana konusu çerçevesinde gerçekleşecek olan konferansta, geleceğin şehirlerinin nasıl evrileceğinin tartışılacağı “Şehir Nasıl Evrilmeli” oturumunun başkanlığı Avcı Architects kurucusu Mimar Selçuk Avcı yapacak. Bir diğer oturumda ise, geleceğin yapılarını inşa ederken sürdürülebilir mimarinin yanı sıra çevre etiketli malzemelerin önemine de değinilecek. “Geleceğin Kentlerine Dair” konulu oturumun başkanlığını Türk Ytong Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Fethi Hinginar yapacak.