Bakan Kurtulmuş: Turizmde 3. aşamaya geçeceğiz!

Son Güncelleme Tarihi

Ekonomi Gazetecileri Derneği üyeleri ile bir araya gelen Numan Kurtulmuş, Turizm Şurası’nın en son 2002 yılında yapıldığını belirtti. Şurada kamunun ve özel sektörün bir araya geleceğini kaydeden Kurtulmuş, “Turizmde 3. aşamaya geçeceğiz” dedi.

Toplantıda 3. Turizm Şurası’na ilişkin bir sunum yapan Bakan Kurtulmuş, sektör ile kamunun biraraya geleceği bu şurada sektörün yol haritasının ortaya çıkacağını söyledi. Turizmin stratejik bir sektör haline geldiğini vurgulayan Kurtulmuş, şöyle devam etti:

3. TURİZM ŞURASI SUNUMUNU İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

“Dalaman’da 600 Hindistanlı turizmci geliyor”

Turizmde, üçüncü evreye ve üçüncü hamleye geçişi bu şûra ile sağlamayı ümit ediyoruz. Bu yeni dönemde öncelikli hedefimiz pazar ve ürün çeşitlendirilmesini gerçekleştirmek. Uzakdoğu Asya olmak üzere, Çin, Hindistan ve Malezya’yı alternatif pazar olarak görüyoruz. Önümüzdeki günlerde Dalaman’da 600 Hindistanlı turizmcinin geleceği bir toplantı olacak. Bakanlık olarak oraya da katılacağız. Uzakdoğu ile ilgili tüm kapıları açmaya gayret edeceğiz. Buradaki nüfus, dünya nüfusunun üçte biri; önemli ve cazip bir pazar…


“Turizm çeşitlerine ağırlık vereceğiz”

İkinci hedefimiz de ürün çeşitlendirilmesi. Sadece deniz, kum, güneş turizminin ötesinde turizm çeşitlerine de ağırlık vereceğiz. Geçtiğimiz hafta bu amaçla, Sağlık Bakanlığı’yla bir işbirliği protokolü imzaladık. Her iki bakanlık sağlık turizmini geliştirmek için çok yakın bir çalışma sürecinin içine girecek. Diğer bakanlıklarla de benzer çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

“Dünya siyaset olarak çok karmaşık bir süreçten geçiyor”

Üçüncü hedefimiz ise, dünya maalesef siyaset olarak çok karmaşık bir süreçten geçiyor. Türkiye’de bundan oldukça fazla etkileniyor. Oluşan Türkiye ve İslam karşıtlığının bir şekilde dağıtılabilmesi için, kültür ve turizmi yumuşak güz enstrümanları olarak kullanacağız. Böylece Türkiye karşıtı oluşturulan, önemli bir kısmı da kasıtlı olan bu algının dağıtılması için gayret sarf edeceğiz.

Düşük sezonda seyahat acentelerine destek

Seyahat acentelerine destek konusunda yeni bir model üzerinde çalıştıklarını dile getiren Numan Kurtulmuş, “Düşük sezonlarda turizm acentelerini destekleyebilecek bir plan üzerinde çalışıyoruz” dedi.

“Kriz yönetim merkezinin oluşması için de imkanlarımızı seferber edeceğiz”

Turizm Şurası’nın üçüncü hamle dönemine çok büyük katkıda bulunacağını düşünüyoruz diyen Kurtulmuş, “Hazırlık dönemi güzel geçti. Ortaya çıkacak fikirleri tartışarak eylem planına dönüştüreceğiz. Turizm yaklaşımında özel sektör merkezli bir yaklaşımı benimseyeceğiz. Turizm yönetiminin koordinasyonunu sağlayacağız. Muhtemel krizlere karşı da etkin bir kriz yönetim merkezinin oluşması için de imkanlarımızı seferber edeceğiz” dedi.

“TURİZM 7.2 TRİLYON DOLARLIK BİR SEKTÖR”

Kurtulmuş, açıklamalarının devamında şunları söyledi:

”Turizm muazzam bir sektör. Bizim bu sektördeki payımız çok küçük. Bunu arttırmamız lazım. Yan etkileri ile birlikte 7.2 trilyon dolarlık bir sektör turizm. Turizm sektörü her yıl dünya ekonomisinin üzerinde bir büyüme gösteriyor.

Özal turizmde büyük bir hamle gerçekleştirdi. İkinci hamle ise Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde oldu. İlk dönemde oteller ve tesisler yapıldı, ikinci dönemde ise altyapı yatırımları yapıldı. Turistlerin Türkiye’ye gelmesini sağlayacak altyapı oluşturuldu.

”2016 KRİZİ SEKTÖRÜNÜN GÜÇLÜ OLDUĞUNU GÖSTERDİ”

2016 krizi bize gösterdi ki, Türkiye’de çok kuvvetli bir turizm sektörü var. Büyük bir birikim var. Bu da altyapı kadar önemli. Birçok ülke Türkiye’den turizm sektörüne dönük eğitim istiyor. Biz de isteyen her ülkeye bu eğitimi vereceğiz.

”2023 HEDEFLERİMİZİ REVİZE EDECEĞİZ”

Bundan sonraki hedefimiz, rekabetçi turizm sektöründe turizm politikalarının gerçekçi bir şekilde ortaya konulması ve daha da ileri götürülmesi.. Bu şekilde 2023 hedeflerimizi de revize edeceğiz. Şura ile ilgili çok güzel bir hazırlık dönemi geçirdik.

2018 yılının Çin’de Türkiye Yıl olmasından dolayı bu ülkede 50’ye yakın etkinlik yapacağız.

Turizm şurasının 13 komisyonu var. Üyelerin yaklaşık yüzde 90’ı bu toplantılara katıldı.”